Kroki milowe w rozwoju rodzica. Wiesz, że czeka ich na ciebie aż 13?

Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Bycie rodzicem to jak daleka podróż w nieznane. Wyruszyliście w nią wspólnie z dzieckiem i już nigdy nie wrócicie do punktu wyjścia. To akurat dobra informacja. Będziecie wspólnie przecierać nowe szlaki, odkrywać tajemnice tego świata, będziesz z radością obserwować jak dorasta i zmienia się twoje dziecko. Ty, drogi rodzicu, na ciebie również czeka kilka doniosłych momentów.


Być może nie zdajesz sobie jeszcze sprawy, ale w życiu dorosłych też można wskazać kroki (czy inaczej kamienie) milowe. To pojęcie nie jest zarezerwowane tylko dla dziecka, choć rzeczywiście używa się go gdy maluch zaczyna się obracać na boki, siadać, chwytać i chodzić.


Jakie kroki milowe można wskazać w rozwoju rodzica? Albo – nazwijmy je – procesy milowe. Bo chodzi o czas, w którym „coś” jest właśnie najważniejsze i poświęcasz się temu w 300 procentach (co najmniej).

KROK 1
Ciąża: nudności, wicie gniazda i oczekiwanie

Podróż zwana rodzicielstwem jeszcze stricte się nie rozpoczęła, ale dwie kreski na teście ciążowym to dla ciebie na pewno ogromne przeżycie. Rozpoczynają się wielkie przygotowania, planujecie zmiany, odliczacie i zastanawiacie się jak to będzie.

KROK 2
1-3 miesiąc życia dziecka: poznawanie świata

Jesteście już razem. Malec powoli zaczyna się uśmiechać, reaguje na twój głos, uspokaja się, gdy go przytulasz. Interakcje stają się dwustronne – dziecko gaworzeniem odpowiada na twoje zaczepki. Każdy „pierwszy raz” twój i malucha w tym czasie jest małym kroczkiem w waszym wspólnym poznawaniu się.


KROK 3
3-7 miesiąc życia dziecka: eksplorowanie

To ten etap, na którym bardzo często w którymś momencie łapiesz się na tym, że robisz z siebie głupka. Śpiewasz, tańczysz, przebierasz się, robisz głupie miny i wydajesz dziwne dźwięki. Tylko pot o, by zainteresować dziecko i sprawić by się uśmiechnęło.

KROK 4
7-12 miesiąc życia dziecka: rodzic - biograf

Zaczynasz notować kiedy pojawił się pierwszy ząb, kiedy malec postawił pierwszy kroczek, kiedy po raz pierwszy powiedział (nawet nieświadomie) wytęsknione mama. Robisz mnóstwo zdjęć i kręcisz filmiki. Bo przecież zdjęcie sprzed dwóch dni jest zupełnie nieaktualne.

KROK 5
1-2 rok życia dziecka: rodzic wielofunkcyjny

Stajesz się ochroniarzem, przewodnikiem, nauczycielem i pocieszycielem. Właściwie to jesteś dla swojego dziecka całym światem. Jego mobilność i chęć poznawania otoczenia rosną i choć czasem malec denerwuje się, że z czymś sobie nie radzi, zawsze wraca do ciebie. A ty – przewidująca wszystkie możliwe niebezpieczeństwa, starasz się być zawsze o krok przed nim.

KROK 6
2-3 rok życia dziecka: bunt część pierwsza

To czas kiedy granice, jakie rodzice stawiają dzieciom są wyraźne. I nie podobają się maluchom. Nie odpowiada im to, że coś muszą, a czegoś innego im nie wolno. Dlatego czasami są najgorsi. Jakiego słowa najczęściej używasz na tym etapie? Bardzo dobra odpowiedź - jest to słowo „nie”. Nie czujcie się winni – to kolejny etap rozwoju waszego, jako rodziców. I rozwoju malucha. Niebawem nastąpi kolejny.

KROK 7
3-5 rok życia dziecka: najlepsi przyjaciele

To czas, który dziecko będzie pamiętać. Wspólne zabawy, wycieczki i przeżycia będą jego pierwszymi wspomnieniami z dzieciństwa. Są już na tyle mobilne i samodzielne, że możecie sprawić, by te wspomnienia były naprawdę wyjątkowe. Dziecko może być alpinistą, artystą, aktorem – kimkolwiek zechce. I uwielbia spędzać z tobą czas. To również moment, w którym najczęściej zadawane pytanie brzmi „dlaczego?”.

KROK 8
5-7 rok życia dziecka: samodzielność część pierwsza

Pierwszy dzień w przedszkolu, szkole, w grupie innych dzieci. Niektórzy rodzice kipią z dumy, inni płaczą w poduszkę. Ten etap każdy przechodzi inaczej.
KROK 9
7-10 rok życia dziecka: rodzic - organizator

To czas, w którym grafik twojego dziecka zaczyna być napięty. Szkoła, lekcje pływania, dodatkowy angielski. Zostajesz więc szoferem, korepetytorem, trenerem, doradcą i przede wszystkim ekspertem w dziedzinie logistyki. Jak dojechać, którędy przejechać i co ze sobą zabrać, żeby niczego nie zapomnieć i się nie spóźnić.

KROK 10
10-12 rok życia dziecka: życiowy doradca

Twoje dziecko to już nastolatek. Dokładnie tak. Zaczynają się pierwsze „dorosłe” problemy, trudne pytania, życiowe wątpliwości. Zanim znajdziecie się w punkcie 11, teraz masz jeszcze wpływ na to, co dzieje się w życiu twojego dziecka. Ono chce znać twoje zdanie, chce, żebyś mu doradziła. Nie wie co zrobić i przychodzi do ciebie. Pamiętaj jednak, że to już człowiek, który ma prawo mieć swoje zdanie i opinię. Pomagaj, ale nie narzucaj.

KROK 11
12-15 rok życia dziecka: bunt część druga

Brzmisz w tym czasie jak twoi rodzice, choć obiecałaś sobie, że nigdy tak nie będzie. Do twojego słownika wraca słowo „nie”. I zaczynasz się zastanawiać – jestem rodzicem czy przyjacielem? W ogóle jestem mu jeszcze potrzebna? Nic nie mówi, albo co gorsza – odpyskuje pod nosem. To trudne, ale wiedz, że twoje dziecko naprawdę bardzo cię teraz potrzebuje.

KROK 12
15-18 rok życia dziecka: samodzielność część druga

Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo niestety to nie jest łatwy czas. Matura, prawo jazdy, randki, początek dorosłego życia. Musisz liczyć się z tym, że niebawem twoje maleństwo wyfrunie z gniazda. To ostatni moment, żeby spędzić z nim więcej czasu.

KROK 13
Od 18go roku życia dziecka: świetlana przyszłość

Cała praca, którą wykonaliście do tej pory będzie teraz owocować. Dzieci pewnie za jakiś czas wyprowadzą się od was, zaczną studenckie życie, później rozpoczną pracę i będą miały własne problemy. Ale zawsze będą waszymi dziećmi a wy ich rodzicami.

Źródło: parents.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć