Przedszkola nie chcą 6-latków, a MEN wprowadza kontrole. Kolejna odsłona wojny o pierwszaki

Fot. Flickr/ [url=https://www.flickr.com/photos/personalcreations/21294039962/]Personal Creations[/url]/ [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr/ Personal Creations/ CC BY
Przepychanka Ministerstwa Edukacji Narodowej z przedszkolami trwa w najlepsze. Kto na tym cierpi? Oczywiście rodzice i sześciolatki, bo to dla nich brakuje obiecanych w przedszkolach miejsc.

Niechciane sześciolatki
Sytuacja dochodzi do granic absurdu. Na niektórych przedszkolach pojawiają się banery: „Przyjmujemy dzieci od 3 do 5 lat. Sześciolatki zapraszamy do szkoły”. Ministerstwo apeluje do rodziców, żeby nie przejmowali się takimi deklaracjami, bo nie są one zgodne z prawem, jednak dyrektorzy przedszkoli mają cały arsenał argumentów, mających odstraszyć rodziców. Jednym ze sposobów jest informowanie ich, że w związku z tym, że dla sześciolatków nie ma miejsca, stworzone będą specjalne „filie i oddziały zamiejscowe”.
Anna Zalewska
minister edukacji

Mamy manipulacje przy rekrutacji, mamy dezinformację rodziców dokonywaną przez dyrektorów przedszkoli i dyrektorów szkół.

Działania MEN
Anna Zalewska podkreśla, że rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko będzie w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, w którym było wcześniej, pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, czy też rozpocznie naukę w I klasie. Niestety, systemy rekrutacyjne często są tak skonstruowane, żeby odebrać rodzicom wolność wyboru.
Anna Zalewska.
minister edukacji

Będziemy próbowali wspierać rodziców. Po pierwsze: sprawdzimy systemy rekrutacyjne, dlatego że one są nieprawidłowo skonstruowane. Nie może być systemu rekrutacyjnego, który jest wbrew ustawie. Po drugie: będziemy na spotkaniach z burmistrzami. Zachęcamy rodziców, by spotykali się z burmistrzami dzielnic po to, by (...) powiedzieli, że łamią przepis i ewidentnie nie chcą się do przepisu stosować.

Mądry dzieciak
Podczas, gdy MEN próbuje usilnie znaleźć sześciolatkom miejsce w przedszkolu, Redakcja Mama:Du wraz z serwisem na:Temat rozpoczęły akcję #mądrydzieciak. Przez najbliższy miesiąc będziemy przybliżać Wam fakty z rozwoju sześciolatka, rozmawiać z rodzicami, którzy zdecydowali się wysłać do szkoły dzieci w tym wieku i sprawdzać to, jak placówki edukacyjne przygotowane są na przyjęcie maluchów. Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji, gdzie posłać waszą pociechę, zachęcamy Was do śledzenia naszych artykułów. Może zamiast prowadzić wojny z dyrektorami przedszkoli, warto pozwolić sześciolatkowi na rozpoczęcie nowej, życiowej przygody.

Źródło: samorzad.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE