Telefoniczne wsparcie i bezpłatny poradnik dla rodziców. Pomysły MEN na problem z sześciolatkami

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/backpack-child-walking-child-1149461/]Unsplash[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
Reforma szkolnictwa, w założeniu Rządu, miała być prostą operacją, która umożliwi rodzicom wybór ścieżki edukacyjnej, jaką będzie szło ich dziecko. W rzeczywistości, sprawa okazała się dużo bardziej skomplikowana zarówno dla rodziców, jak i dla samorządów. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło opanować powstały chaos i wydało specjalny poradnik dla rodziców oraz uruchomiło infolinie gdzie mogą oni zasięgnąć informacji.

Poradnik dla rodziców
Specjalny poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków jest dostępny na stronie Ministerstwa od środy. Zawiera on informacje nt. przepisów wprowadzających zmianę, wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, podstawy programowej i podręczników, możliwości odroczenia obowiązku szkolnego oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ministerstwo nie poczuwa się jednak osobiście odpowiedzialne za zaistniałą sytuację, winą obarcza przede wszystkim samorządy:
Anna Zalewska
minister edukacji

Jeszcze trzy miesiące temu, kiedy konstruowaliśmy przepis, dający wolność rodzicom w decyzji czy sześcio- czy siedmiolatek idzie do szkoły, wydawało się, że prostszego nie można wymyślić, że rzeczywiście rodzic decyduje, czy jego sześciolatek jest w zerówce, w oddziale przedszkolnym przy szkole, czy też w I klasie. Niestety organizacyjnie okazało się to dosyć skomplikowane dla samorządów, ale tylko dlatego, że uznały one same, że chcą to skomplikować

Rodzice byli szantażowani
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej docierały coraz liczniejsze sygnały o stosowanym na rodzicach szantażu. Niektórzy rodzice straszeni byli brakiem miejsca w przedszkolach, innych samorządy próbowały przekupywać oferując im np. 500 lub 1000zł wyprawki za posłanie do szkoły sześciolatka. Praktyki te nie są zgodne z zamysłem Ministerstwa, które chciało dać rodzicom swobodę wyboru.
Poradnik ma trafić również do posłów PiS, którzy mają obowiązek w przyszłym tygodniu zorganizować w swoim powiecie spotkanie dotyczące sześcio- i siedmiolatka w przedszkolu i szkole.

Telefon dla rodziców
Oprócz poradnika, MEN uruchomiło też cztery numery telefonów, pod którymi rodzice mogą zasięgnąć informacji. Eksperci ministerstwa są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15–16.15. Numery telefonów to:
22 34 74 595 (sześciolatek w szkole)
22 34 74 717 (sześciolatek w przedszkolu)
22 34 74 589 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
22 34 74 467 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)


Anna Zalewska zapewnia, że według informacji zebranych przez resort, w przedszkolach jest wystarczająca liczba miejsc dla dzieci:
Anna Zalewska
minister edukacji

Nie ma możliwości powiedzenia rodzicowi, który ma sześciolatka, że nie będzie kontynuował swojej edukacji, bo nie ma miejsca w przedszkolu. Absolutnie jest to niemożliwe. Apeluję do rodziców: nie dajcie sobie tego wmówić, składajcie deklaracje

Przepychanka między Ministerstwem a samorządami trwa dalej. Minister edukacji wystosowała w tej sprawie specjalne listy ich przedstawicieli oraz do dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych. Przypomina w nich, że bez zgody rodziców nie można administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego oraz, że decyzją rodziców jest czy 6-latek ma chodzić do "zerówki" w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole.

Poradnik dla rodziców: men.gov.pl

Źródło: pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE