Polscy lekarze uratowali 5-miesięczną Maję. Nikt wcześniej nie przeprowadził takiego zabiegu

Fot. Screen z [url=http://www.tvn24.pl/polscy-lekarze-uratowali-pieciomiesieczne-dziecko-przed-operacja,619583,s.html]tvn24[/url]
Fot. Screen z tvn24
O takich historiach pisze się z uśmiechem na ustach. Bo to historia piękna i z dobrym zakończeniem. Jej bohaterami są lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i 5-miesięczna Maja, która dzięki ich zaangażowaniu dziś może żyć normalnie.

Maja urodziła się z niezwykle rzadką wadą serca. Przez nieprawidłowe połączenie aorty z tętnicą płucną, czyli tzw. okienko, przeciekała krew. To bardzo poważne schorzenie, które prowadzić może do nadciśnienia płucnego, a potem do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.

Dziewczynce groziła skomplikowana operacja, której kilka lat wcześniej musiał poddać się jej brat cierpiący na podobne schorzenie. Dzięki wszczepieniu specjalnego implantu, operacja nie była konieczna.
Po odseparowaniu naczyń, na jedno i drugie naszyto specjalną łatkę. Kardiolodzy nakłuci żyłę udową dziewczynki i mikroskopijny implant wprowadzili specjalnym cewnikiem. Ubytek na złączeniu aorty i tętnicy został dosłownie zakorkowany - czytamy na tvn24.pl.

Jeszcze żaden lekarz na świecie nie przeprowadził takiego zabiegu. Teraz, polscy lekarze chcą go dokładnie opisać w artykułach naukowych, aby z ich wiedzy i doświadczenia mogli czerpać lekarze na całym świecie.

Źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE