Drogie ciężarne, uważajcie! Częstsze przebywanie w warunkach wielkomiejskich powoduje poważne choroby

Prawo autorskie: creativemarc / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: creativemarc / 123RF Zdjęcie Seryjne
Drogie przyszłe mamy, uważajcie na zanieczyszczone powietrze. Najnowsze badania pokazują, że przyszłe mamy, które funkcjonują na co dzień w zatłoczonych miastach zwiększają ryzyko zachorowania na astmę u swoich dzieci.

Wyniki prowadzonych obserwacji są zatrważające. Okazuje się, że dzieci kobiet, które w ciąży przebywały w miejscach o wysokim stężeniu spalin samochodowych, są bardziej narażone na wystąpienie astmy jeszcze przed ukończeniem 6go roku życia.

Badacze z University of British Columbia opublikowali swoje w wnioski w „European Respiratory Journal”. Podkreślili, że prowadzone przez nich badania tylko potwierdziły jak bardzo szkodliwe jest funkcjonowanie w warunkach typowo miejskich dla jeszcze nienarodzonego dziecka.
Naukowcy przeprowadzili obserwacje na grupie 65 tysięcy kanadyjskich dzieci, mieszkających w Vancouver. Obserwowali je do ukończenia 10 roku życia. Dodatkowo oczywiście brano pod uwagę warunki, w jakich matki tych dzieci przechodziły ciążę. Rzeczywiście częstsze przebywanie w warunkach wielkomiejskich spowodowało, że u dzieci tych matek zdiagnozowano astmę.

Naukowcy skupili się tylko na takich elementach zanieczyszczenia środowiska, które pochodzą ze spalin. Chodzi więc o tlenek azotu, cząstki pyłu zawieszonego i inne elementy spalin powodujące smog.

Według statystyk matki, które mieszkały w pobliżu autostrad urodziły dzieci o 25% częściej chorujące na astmę, która ujawniła się jeszcze przed ukończeniem przez nie 5go roku życia. Dodatkowo zauważono, że problem ten dotyka także dzieci urodzonych przez starsze kobiety lub takich, które miały niższą masę urodzeniową.

Wskazano również, że niemowlęta narażone na przebywanie w warunkach natężonego ruchu samochodowego, spalin z kopalni lub elektrowni albo dymu tytoniowego, mogą rozwijać się wolniej. To z kolei może wpływać na skłonność do agresji, wystąpienie ADHD lub opóźnienia rozwojowe. Niektórzy naukowcy idą o krok dalej i podają smog i zanieczyszczenie powietrza jako przyczynę niskiego IQ.


Niezależnie od tych wszystkich czynników drogie mamy – warto czasem uciec z miasta na łono natury. Dla siebie i dla dziecka.

Źródło: smartparenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE