Zasiłek macierzyński w 2016 roku. Sprawdź, jaka kwota Ci się należy

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/feet-ten-barefoot-newborn-baby-619534/]FeeLoona[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / FeeLoona / CC0 Public Domain
Zasiłek macierzyński to niewątpliwie ważna forma wsparcia finansowego dla wielu rodzin. Jego wysokość nie jest jednak taka sama dla wszystkich mam, ponieważ zależy ona od formy zatrudnienia. Sprawdźcie, na jaką kwotę możecie liczyć!

Umowa o pracę
Istnieją dwie możliwości otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Pierwsza zakłada otrzymywanie 100 proc. wynagrodzenia przez okres 26 tygodni, po czym zasiłek zredukowany zostaje do 60 proc. wynagrodzenia, jeśli któreś z rodziców dziecka zdecyduje się na urlop rodzicielski. W przypadku, kiedy rodzic od razu zdecyduje się zostać z dzieckiem przez 12 miesięcy, przez cały ten czas otrzymywać będzie 80 proc. kwoty wynagrodzenia.

Podstawę kwoty zasiłku wylicza się biorąc pod uwagę średnie miesięczne wynagrodzenie z okresu ostatnich 12 miesięcy.

Uwaga! Jeśli pracownica dostanie świadczenie niższe niż 1000zł (wynikające z wyliczenia 60 proc. wynagrodzenia), zostanie ono wyrównane do 1000zł.

Początkujący przedsiębiorca (ZUS preferencyjny)
W przypadku kiedy przedsiębiorca płaci składki wynoszące 465zł, wysokość zasiłku powinna wynieść 392 zł. Należy jednak pamiętać o ustawowym wyrównaniu do 1000zł. Oznacza to, że zasiłek macierzyński nigdy nie będzie niższy niż 1000 zł.
Przedsiębiorca z ponad dwuletnim stażem (ZUS podstawowy)
Prowadzenie działalności gospodarczej dłużej niż dwa lata wiąże się z tym, że minimalne składki wynoszą 1121 zł. W tym wypadku zasiłek macierzyński otrzymywany w całości przez 26 tygodni, wyniesie 1432zł netto.

Przedsiębiorca (ZUS podwyższony)
Maksymalna kwota składek w przypadku samo zatrudnienia wynosi aż 3752 zł. Oznacza to, że zasiłek macierzyński może wynieść nawet 6885zł.
Edyta Defańska-Czujko
adwokat

Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać maksymalny zasiłek musimy odprowadzać składkę z najwyższej podstawy przez okres 12 miesięcy. Do tej pory wystarczyło odprowadzić taką składkę raz i otrzymywaliśmy ten maksymalny zasiłek, ale teraz zmieniły się zasady obliczania podstawy zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonych, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe krócej niż 12 miesięcy


Osoby bezrobotne/ zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenie / studenci
Od stycznia, osoby, które do tej pory nie mogły skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego, mają prawo do świadczenia 1000zł na rękę miesięcznie, wypłacanego przez rok. Osoba zainteresowana takim wsparciem powinna złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Jeżeli zrobi to później, świadczenie będzie przysługiwać od chwili złożenia wniosku.


Źródło: tvn24bis.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE