„Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego”. 9-latka napisała list do premier Szydło w sprawie 500 zł

Screen z Facebooka
Screen z Facebooka
Ekonomiści, socjolodzy i politycy od miesięcy spierają się o wprowadzany przez rząd program „500 plus”. Głos w dyskusji zabrała również pewna dziewięcioletnia dziewczynka. A umiejętności logicznego myślenia i poczucia sprawiedliwości naprawdę nie można jej odmówić!

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak dostał dość niezwykłą wiadomość, którą postanowił podzielić się na Facebooku.

„Pani Premier,

Z szacunkiem informuję, że pięćset złotych dla drugiego dziecka jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i rodzin z jednym dzieckiem. Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie pięćset złotych a ja nie.

Dlaczego pierwsze dziecko nie dostanie pieciuset złotych?

Pierwsze dziecko też powinno mieć do tego prawo. Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego.

Z poważaniem

Julia (lat 9)
Do wiadomości
Rzecznik Praw Dziecka”
(pisownia oryginalna - red.)

Od siebie rzecznik przytacza również art. 72 Konstytucji RP, pkt. 3, który mówi: „W toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka”. I słusznie, bo dziewięcioletniej Julii trudno odmówić umiejętności logicznego myślenia.

Jeżeli celem programu „500 plus” jest zwiększenie dzietności w Polsce, to powinien on odnosić się również do tych osób, które mają jedno dziecko i wahają się odnośnie tego, czy zdecydować się na drugie. A przezież „Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego”, prawda? Mamy nadzieję, że ten głos będzie uwzględniony przy ustaleniach szczegółów programu „500 plus”. A dziewięcioletniej Julii za rezolutność należą się wielkie brawa!
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE