NFZ wprowadza rewolucję. Zapłaci położnym dodatkowe pieniądze w zamian za... opiekę nad ciężarną

Fot. flickr.com / [url=https://www.flickr.com/photos/newlifehotels/3572939213/]Thomas pompernigg[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]
Fot. flickr.com / Thomas pompernigg / CC BY
NFZ przedstawił nowy pomysł na ulepszenie stanu opieki okołoporodowej w Polsce. Jeśli świeżo upieczona mama będzie zadowolona, obsługujący ją personel szpitala może liczyć na premię.

Problemy z uzyskaniem znieczulenia, lekceważące podejście ze strony personelu medycznego, nie respektowanie potrzeb i życzeń kobiety podczas porodu – oczywiście nie zawsze i wszędzie, ale wciąż zdarzają się w wielu polskich szpitalach. Sposobem NFZ na poprawę jakości świadczonych usług okołoporodowych ma być motywacja finansowa dla personelu medycznego – donosi gazetaprawna.pl.

Lepsza opieka, więcej pieniędzy

Zespół, który będzie opiekował się ciężarną będzie mógł liczyć na wspólną pulę pieniędzy w wysokości 5 500 zł. do podziału. Jeśli pacjentka będzie z opieki zadowolona, czuwający nad nią personel będzie mógł również liczyć na dodatkowe premie. To ma spowodować, że zarówno lekarzom, jak i położnym będzie zależało na utrzymaniu pacjentki. Rodząca bowiem w każdej chwili może zrezygnować z opieki danego zespołu.

Motywacja finansowa rosnąć ma wraz z uzyskanymi wynikami. Finansowanie wzrośnie o 3 proc. za zmniejszenie odsetka wykonanych cieć cesarskich. Kwota może również zwiększyć się o kolejnych 13 procent, jeśli duża liczba kobiet nie zrezygnuje z opieki danego zespołu przed 26. tygodniem. Mała liczba przedwczesnych porodów ma zwiększyć pulę środków o kolejne 2 procent.
Pacjentki mają oceniać pracę zespołu w ankietach składających się z 25 pytań. Będą one dotyczyły zarówno prowadzenia ciąży, porodu, jak i opieki w czasie połogu. Pytania będą dotyczyły zagadnień stricte medycznych, wsparcia, jakie uzyskała świeżo upieczona mama i jej samopoczucia podczas świadczonych usług. Liczy się udzielenie matce informacji dotyczących karmienia piersią, zainteresowanie jej stanem po porodzie.

Większa rola położnych, skuteczniejsza opieka
Sporym ułatwieniem dla rodzącej będzie również skoordynowanie opieki. Cały czuwający nad nią zespół lekarzy i położnych będzie miał dostęp do niezbędnych informacji dotyczących stanu jej zdrowia i ciąży. Ponadto kobieta ma mieć możliwość telefonicznego kontaktu z ośrodkiem prowadzącym opiekę w trybie całodobowym.


Kolejną zmianą będzie to, że teraz położna będzie mogła prowadzić ciążę pacjentki. Do tej pory miała takie prawo, jednak nie było ono wykorzystywane. Teraz będzie za taką pracę opłacana, w związku z czym możliwość taka ma zacząć być wykorzystywana.

Zmiany pozytywnie ocenia Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku. Według niej wprowadzone zmiany wpłyną na zmianę mentalności pracowników służby zdrowia, a co za tym idzie, przyniosą poprawę stanu opieki okołoporodowej. Planowany program ma charakter pilotażowy, do jego realizacji będą mogły przystąpić tylko chętne placówki. Jego realizacja rozpocznie się wiosną bieżącego roku.

Źródło: gazetaprawna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE