Nie wiesz czy to zły nastrój, czy początek groźnej choroby? Polska aplikacja na telefon pomoże wykryć depresję!

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Dobrze jest czytać o tym, że nowe technologie oprócz funkcji rozrywkowej pomagają ich użytkownikom zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeszcze przyjemniej jest czytać, że za takimi rozwiązaniami stoi polski zespół naukowców. O czym mowa? O aplikacji „How Are You App”, która może skutecznie pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji.

Aplikacja pierwszego kontaktu
Chore na depresję osoby bardzo często długo wzbraniają się przed wizytą u specjalisty. Brakuje im motywacji, myślą że poradzą sobie same, wypierają myśl o chorobie lub nie mają na ten cel wystarczających środków finansowych. W sytuacji, kiedy pogrążona w złym nastroju osoba stanowczo protestuje przed wizytą u lekarza, a nawet rozmowa z przyjacielem jest ponad jej siły, ratunkiem może okazać się specjalna aplikacja stworzona przez gdańską firmę Quantum Lab pod czujnym okiem psychologów.
Konrad Bocian
dyrektor ds. badań, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS w Sopocie

"Aplikacja ma być pierwszą linią obrony przed depresją, przed zaburzeniami nastroju, choćby dlatego, że wiele osób na świecie po prostu nie stać na wizytę u terapeuty"


Funkcje aplikacji
Główną funkcją aplikacji jest zwiększanie samoświadomości na temat zmian własnego nastroju. Pozwala ona monitorować to jak się czujemy, pyta też o to co w naszej ocenie wpłynęło na ten nastrój. Dzięki temu możemy potem sprawdzić co według aplikacji pozytywnie lub negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, o jakiej porze dnia czujemy się najlepiej, a o jakiej najgorzej, jaki miesiąc czy dzień są dla nas najlepsze lub najgorsze.

Regularne korzystanie z aplikacji pozwala na stworzenie szczegółowego raportu nt. naszego samopoczucia w dłuższym okresie czasu, co jest bardzo istotne diagnostycznie. Aplikacja ma też funkcję "dziennik wdzięczności", w której użytkownik może wpisywać, czy i za co jest wdzięczny. Posiada też ona ponad 30 wskazówek jak poprawić nastrój oraz porównuje nastrój użytkownika ze średnim nastrojem światowym.
Konrad Bocian
dyrektor ds. badań, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS w Sopocie

"Z psychologicznego i terapeutycznego punktu widzenia może to pełnić rolę dzienniczków nastroju, kiedy terapeuta prosi żeby pacjent zapisywał swoje stany emocjonalne, także w kontekście przyczyn określonego nastroju"


Według twórców, aplikacja ta może pomóc w dotarciu do osób z głęboką depresją, które nie mają siły ani ochoty na wstanie z łóżka. Program po przeanalizowaniu naszego nastroju automatycznie wysyła użytkownikowi informację o tym, że powinien zgłosić się do specjalisty oraz podpowiada, gdzie najszybciej może on uzyskać pomoc. Dzięki funkcji „przyjaciel” How Are You App może wysyłać wyniki naszych testów do podanej wcześniej bliskiej osoby. Jest to duże ułatwienie dla osób, które opiekują się kimś kto choruje na depresję.

Test online
Przed skorzystaniem z aplikacji, jej twórcy polecają wykonanie ogólnodostępnego Internetowego testu przesiewowego do wykrywania depresji i zaburzeń depresyjnych. Jest to stosowany od 30 lat na całym świecie, sprawdzony sposób wykrywania depresji. Możecie znaleźć go na stronie: gethowareyou.com

WHO podaje, że na całym świecie na depresję cierpi ok. 350 mln ludzi. Ponad 80 proc. z nich nie otrzymuje żadnej specjalistycznej pomocy. Tym bardziej cieszy fakt, że zyskujemy coraz to nowsze narzędzia do wykrywania i walki z tą chorobą. Nie bądźmy obojętni, mówmy o tym głośno, pokazujmy, udostępniajmy. Może dzięki nam, ktoś chory uświadomi sobie odpowiednio wcześnie, że powinien poprosić o pomoc…

Źródło: pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE