Zapinaj pasy! 9 rzeczy, o których musi pamiętać kobieta w ciąży prowadząc samochód

Prawo autorskie: 578foot / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: 578foot / 123RF Zdjęcie Seryjne
Tylko dlatego że jesteś w ciąży nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszystkiego co robiłaś do tej pory. Szczególnie jeśli to lubiłaś. Może to być na przykład prowadzenie samochodu. Jeśli nie masz innego wyjścia i nie ma komu zmienić cię za kierownicą lub po prostu sprawia ci to frajdę – nie rezygnuj. Pamiętaj jednak, by przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, nosisz przecież w brzuchu małego człowieka.

1. Zapinaj pasy
Zapięte pasy bezpieczeństwa to zdecydowanie podstawowa sprawa. Chronią brzuch przed uderzeniem w kierownicę. Jak poprawnie je zapiąć, by zapewniały bezpieczeństwo w razie wypadku, a jednocześnie nie uciskały brzucha i nie powodowały dyskomfortu? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że źle zapięte pasy mogą spowodować wiele dodatkowych obrażeń matki i płodu w czasie zderzenia. Aby dobrze spełniały swoją rolę muszą przylegać do ciała, dlatego tak ważne jest zdjęcie nakrycia wierzchniego. Pasy bezpieczeństwa powinny być poprowadzone przez klatkę piersiową, pomiędzy piersiami, część biodrową należy umieścić pod brzuchem, powinna prowadzić przez miednicę i biodra. Po zapięciu należy jeszcze pasy dociągnąć.

2. Odsuń fotel
Tak, byś nadal dosięgała do pedałów, ale nie opierała brzucha na kierownicy. Ma być ci wygodnie, a przede wszystkim musisz czuć się pewnie, twoja aktywność nie może być w żaden sposób ograniczona. Jeśli nie jest ci komfortowo – zrezygnuj z prowadzenia auta.

3. Rób przerwy

Szczególnie jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, musisz pamiętać o częstych postojach. Długie pozostawanie w pozycji siedzącej może powodować skurcze w nogach, bardzo niebezpieczne w czasie jazdy.


4. Zabieraj dokumenty
Nawet jeśli wybierasz się tylko kilka ulic dalej nie zapomnij o zabraniu dokumentów. Nie tylko tych od pojazdu. Weź ze sobą (najlepiej byś zawsze miała w torebce) kartę ciąży i inne ważne dokumenty, dotyczące twojego stanu zdrowia.
5. Prowadź z głową
Spróbuj maksymalnie skupić się na prowadzeniu auta, bądź ostrożna i staraj się przewidywać to, co może się wydarzyć na drodze. Odłóż telefon, nie pisz smsów, nie poprawiaj makijażu i nie skupiaj uwagi na radiu. Najlepiej, byś obie ręce trzymała na kierownicy, znacznie łatwiej wtedy wykonać wszelkie nieoczekiwane manewry.

6. Nie jedz

I to z kilku powodów. Przede wszystkim jedząc masz zajętą jedną lub (o zgrozo) dwie ręce. Po drugie istnieje ryzyko zakrztuszenia się. Po trzecie, gdy się pobrudzić odruchowo spojrzysz w dół, a jak wiadomo większość wypadków dzieje się przez naszą nieuwagę i „odwrócenie wzroku tylko na moment”. Po czwarte… zjedzenie z nudów, podczas stania w korku przełoży się na dodatkowe kilogramy….

7. Opanuj nerwy
Po pierwsze w twoim stanie nie wolno się denerwować, wszelkie skoki ciśnienia są niewskazane. Do tej pory uwielbiałaś nauczać wszystkich jak powinni jeździć? Czas przystopować i przestać trąbić. Po drugie… nigdy nie wiesz kogo możesz zdenerwować i jak bardzo nieobliczalnie może się zachować.

8. Odpuść w porę
Nawet jeśli twoja ciąża przebiega bez komplikacji i ogólnie czujesz się dobrze, odpuść prowadzenie auta w III trymestrze. W tym okresie twoje samopoczucie może pogorszyć się dosłownie z minuty na minutę, nie mówiąc już o rosnącym ryzyku wystąpienia przedwczesnego porodu.

9. Pozwól o siebie zadbać
Jeśli ktoś z bliskich upiera się, że będzie cię woził wszędzie tam, gdzie potrzebujesz to faktycznie odpuść. Jeszcze się w swoim życiu najeździsz, a teraz delektuj się książką na siedzeniu pasażera, odpuść i pozwól się traktować jak najcenniejszy skarb.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE