Pracująca kobieta w ciąży ma swoje prawa. Szanowanie ich to żadna łaska

Zdjęcie: Pixabay/StartupStockPhotos/CC0 Public Domain
Zdjęcie: Pixabay/StartupStockPhotos/CC0 Public Domain
Chcesz poczytać pełne jadu wypowiedzi? Przejrzyj komentarze pod dowolnie wybraną dyskusją w sieci, poświęconą prawom kobiet w ciąży.

Co drażni nas w kobietach w ciąży
Nie raz zetknęłam się z sytuacją, w której kobieta w ciąży idąc na zwolnienie lekarskie w drugim trymestrze lub korzystając z okrojenia liczby godzin spędzanych w pracy przed komputerem, określana była mianem śmierdzącego lenia. Zawsze znajdą się życzliwi, którzy powiedzą: „Jak ja byłam w ciąży to pracowałam do rozwiązania" czy nawet "Nasze babki rodziły w polu i było dobrze". Sama nie wiem kto te bzdury szerzy, kobiety zazdrosne o to, że same nie skorzystały z możliwości zregenerowania sił przed porodem czy mężczyźni-eksperci od ciąż i porodów.

Jeśli dociekasz swoich praw w pracy, kombinujesz
Społeczeństwo nie raz da ci do zrozumienia, czy to w kolejce do kasy czy w pracy, że przecież ciąża to nie choroba i nie masz specjalnych praw. Otóż masz je, a inni powinni to respektować bez wpędzania cię w poczucie winy i parzenia jak na lenia i kombinatorkę.

Prawa przyszłej mamy w jej miejscu pracy
Pracodawca nie może wypowiedzieć ci ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że popełnisz karygodny błąd i rozwiązanie umowy nastąpi bez wypowiedzenia i z twojej winy. Sama nigdy o takim przypadku nie słyszałam. Ciężarna raczej nie przyjdzie pijana do biura i nie zacznie klepać przełożonych po tyłkach.


Twoja umowa na czas określony lub na okres próbny powyżej miesiąca ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych.

Nie możesz pracować w nocy. Jeśli do tej pory pracowałaś tylko w nocy, na okres ciąży, pracodawca zobowiązany jest tak zorganizować zadania, żebyś pracowała w dzień. Może na przykład przydzielić ci zupełnie inne niż dotychczas zadania.

Pracodawca nie może wysłać cię na delegację bez twojej zgody.

Możesz pracować maksymalnie 8 godzin na dobę. Przed komputerem - 4 godziny.

Możesz zwolnić się i udać na zlecone badania lekarskie jeśli nie jesteś w stanie uczestniczyć w nich poza godzinami pracy. Okres zwolnienia obejmuje czas przeprowadzenia badań, czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z badaniami.

Prawo, nie łaska
Kobieta w ciąży to nie święta krowa. Nie trzeba chodzić przy niej na palcach. Należałoby jednak zdać sobie sprawę z wyjątkowości jej stanu. Bo chociaż ciąża to nie choroba, to sytuacja jest wyjątkowa. Przyszła mama potrzebuje przede wszystkim spokoju. Właśnie dlatego jej prawa powinny być respektowane jako naturalna kolej rzeczy, a nie traktowane przez otoczenie jak wymysły z kosmosu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE