Płacze, krzyczy, a ty nie możesz go uspokoić? Zobacz jak szybko i skutecznie poradzić sobie z niegrzecznym maluchem

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/niemowl%C4%99-matka-przytrzymaj-rysunek-536118/]inno-vision[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / inno-vision / CC0 Public Domain
Jaki jest najlepszy sposób na uspokojenie zaniepokojonego malucha? Kołysanie? A może przemawianie do niego łagodnym tonem? Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem jest… śpiewanie!

Nietypowe badanie
Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu postanowili przebadać grupę dzieci w wieku od 7 do 10 miesięcy. Dzieci wraz rodzicami zostały umieszczone w pomalowanym na czarno, słabo oświetlonym, pustym pokoju. Chodziło o to, żeby nie oddziaływały na nie żadne dodatkowe bodźce. Rodzice maluchów usadzeni byli za nimi, tak aby nie były one w stanie zobaczyć ich min ani złapać uspokajającego wzrokowego kontaktu. Następnie, badacze puszczali dzieciom nagranie z piosenką w języku tureckim, albo nagranie w którym obca osoba dorosła mówiła, odpowiednio intonując głos, tak jakby przemawiała do dziecka lub do dorosłego, również w języku tureckim. Naukowcy sprawdzali jaki czas minie, zanim na twarzy malucha pojawią się pierwsze oznaki niepokoju, czy zbliżającego się płaczu.

Niezwykła siła muzyki
Dzieci, podczas puszczania muzyki, dwukrotnie dłużej zachowywały się spokojnie, niż wtedy kiedy słyszały czyjś głos. Piosenka potrafiła zaabsorbować je na ok. 9 minut, mowa skierowana do dziecka spełniała swoją funkcję tylko przez nieco ponad 4 minuty, a mowa skierowana do dorosłego przez mniej niż 4 minuty. Naukowców zaskoczyły też minimalne różnice związane z intonacją głosu, zakładali oni, że będą one większe. Ciekawy jest też fakt, że puszczanie dzieciom piosenki w ich rodzimym języku, skracało czas spokojnego siedzenia do 6 minut.

Głowna autorka badania, Marieve Corbeil, uważa że wyniki te wskazują na rolę muzyki, szczególnie tej posiadającej powtarzalny motyw i regularne tempo i rytm, w łagodzeniu stresu. Muzyka miałaby też wpływać na kontrolę emocji u maluchów.

Rodzice, śpiewajcie!
Wnioski z badania wydają się proste- zaniechując śpiewania dzieciom, marnujemy duży potencjał jaki niesie za sobą muzyka. Warto spróbować tej metody, kiedy znajdujemy się z dzieckiem w wyjątkowo stresujących dla niego warunkach. Pamiętajcie, że maluch nie jest w stanie ocenić tego, czy fałszujecie, będzie więc waszym największym fanem, nawet jeśli znajomi zatykają uszy, kiedy tylko wydajecie z siebie pierwsze dźwięki.


Sprawdźcie jakie popularne piosenki dla dzieci warto przypomnieć sobie ze swojego dzieciństwa!

Źródło: pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE