Już dopadła cię przedświąteczna gorączka? Lepiej odpuść i daj się zaczarować magii świąt

Święta to świetny czas, by nauczyć dzieci radości dawania
Święta to świetny czas, by nauczyć dzieci radości dawania Fot. Pixabay.com/Glimanshin/CCO Public Domain
Jeśli święta kojarzą ci się przede wszystkim z nerwowym bieganiem po zatłoczonej galerii handlowej, czas to zmienić. Przecież najważniejsza jest niepowtarzalna atmosfera świąt, pokażmy ją naszym dzieciom.

Święta dla dorosłych oznaczają coś zupełnie innego niż dla dzieci. To już nie jest beztroski czas oczekiwania na prezenty. To czas gorączkowych przygotowań, dużych wydatków, stresującej logistyki związanej z koniecznością odwiedzenia lub zaproszenia wielu członków rodziny. Przy ogromie spraw na głowie warto jednak pamiętać o tym, by pokazać naszym dzieciom niesamowitą atmosferę świąt. I samemu sobie ją przypomnieć.

Zapach piernika, świąteczne ozdoby, wielkie oczekiwanie
Nie oszukujmy się, nie unikniemy przygotowań do świąt. Ale możemy uczynić z nich piękną, rodzinną tradycję zamiast żmudnego obowiązku. Piernikowe ciasteczka najlepiej smakować będą, jeśli przygotujemy i upieczemy je wspólnie z naszymi małymi pomocnikami. Ubieranie choinki? W końcu dzieci mogą pokazać umiejętności plastyczne, które nabyły w przedszkolu lub szkole. Święta to czas, który zazwyczaj spędzamy z rodziną ale przygotowania do nich mogą okazać się świetną okazją do spotkania z przyjaciółmi. Zaprośmy znajomych z dziećmi, poprośmy, by każdy przyniósł jakiś smakołyk i zabierzmy się do wspólnego przygotowania świątecznych ozdób, wspólnego lepienia pierogów lub pieczenia pierniczków. Dobra zabawa gwarantowana!

Wszyscy kochają prezenty
Dzieci uwielbiają prezenty, zadajmy o to, by świąteczne upominki były wyjątkowe. Własnoręcznie przygotowane opakowanie ucieszy oko obdarowanego bardziej niż gotowa torebka ze sklepu. Każde dziecko z pewnością chętnie przygotuje dekoracyjne przywieszki do pakunków dla całej rodziny. "To co istotne, to zadbanie o opakowanie prezentu. Pokażmy dziecku, że warto się postarać. Uczmy je wrażliwości estetycznej - w prezentach często ważniejsza jest niewiadoma i oczekiwanie, co ukaże się naszym oczom pod warstwą bibuły. Dbajmy o tę magię" - radzi psycholog dziecięcy dr Magdalena Śniegulska.


Sam moment wręczenia prezentów może stać się wspaniałą rodzinną tradycją. Nie rozpoczynajmy wigilijnego spotkania od prezentów, wzbogaćmy ten wyjątkowy wieczór o niesamowitą atmosferę wyczekiwania. Pamiętajmy jednak, by nie odkładać momentu rozdawania prezentów na zbyt późną godzinę. Odpowiednia pora będzie taka, by dzieci nie były jeszcze zbyt zmęczone, zdążyły nacieszyć się podarunkami i nieco wyciszyć emocje przed położeniem się spać.

A czy da się przy tym wszystkim nie zbankrutować? Oczywiście. Jeśli na co dzień nie zasypujemy dziecka wciąż nowymi zabawkami, ta jedna, wymarzona otrzymana w czasie świąt sprawi mu ogromną radość. Zamiast wciąż kupować dziecku zabawki warto odłożyć pieniądze na zakup świątecznego prezentu. Część upominków możemy też przygotować samodzielnie. Niekiedy świetnie sprawdzi się przerobienie kupnych zabawek tak, by uszczęśliwić dziecko. Jeśli córeczka ma ukochaną gwiazdę pop, z łatwością kupną lalkę przerobimy na sobowtórkę idolki. Pamiętajmy, że rodzic zawsze lepiej zna potrzeby dziecka niż producent zabawek!

Spokojnie możemy też darować sobie naprawdę drogie prezenty. Maluch nie musi dostać prawdziwego quada, czy wartego setki lub tysiące złotych sprzętu elektronicznego. Drobna zabawka dobrana do upodobań i gustu dziecka może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Jednak niezależnie od tego, co pod choinką znajdą nasze pociechy, największym prezentem będzie czas, jaki z nimi spędzimy. Gra planszowa ucieszy dziecko tylko wtedy, jeśli cała rodzina rozegra pasjonujący turniej. Paczka ciastoliny może okazać się najwspanialszym prezentem, jeśli pokażemy dziecku, jak piękne zwierzątka można z niej wyczarować.

Radość dawania, nauka dziękowania
Pamiętajmy też, że każdy członek rodziny powinien dostać świąteczny upominek. Zastanówmy się wspólnie z dziećmi co ucieszy babcię, co dziadka, a co sprawi przyjemność cioci? W ten sposób nauczymy dziecko, że dawanie też może być przyjemne. Poza tym nasz maluch nauczy się, że różni członkowie rodziny mają różne potrzeby i upodobania. Warto również zachęcić malucha, by samodzielnie wykonał upominki. "Przygotowane przez dziecko własnoręcznie prezenty dadzą mu poczucie dumy, przynależności i samodzielności, a także sprawią, że poczuje się dorosłe." - wyjaśnia dr Magdalena Śniegulska. A przecież nic nie ucieszy babci tak bardzo jak piękne korale przygotowane przez wnuczkę.

Jeśli w rodzinie przyjęło się, że w Wigilię przychodzi Mikołaj, możemy wytłumaczyć dziecku, że przynosi on prezenty tylko dla najmłodszych i bardzo mu pomożemy przygotowując prezenty dla starszych członków rodziny. Jeśli wolimy powierzyć Mikołajowi cały proces przygotowania i pakowania prezentów, zaangażujmy dzieci w rozdawanie paczek podczas Wigilii. Maluch będzie mógł obserwować, jak pakunek sprawia radość wujkowi, jak bardzo z upominku cieszy się ciocia.

Kiedy maluch dostaje prezent wytłumaczmy mu, jak należy podziękować. Pokażmy mu też, że warto się dzielić. Wymarzoną ciężarówką można pobawić się wspólnie z kuzynem, a nowego, pięknego misia dać poprzytulać siostrze. W końcu opakowane w świąteczny papier zabawki to nie wszystko. Najważniejsza jest świąteczna atmosfera, czas spędzony z rodziną, obdarowywanie innych i wspólna zabawa!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE