10 mitów dotyczących niemowląt, które zostały obalone. Ale wciąż są popularne!

Świeżo upieczeni rodzice dostają dziesiątki rad dotyczących niemowlęcia Fot. Pixabay.com/PublicDomainPictures/CCO Public Domain
Świeżo upieczeni rodzice na jedno narzekać na pewno nie mogą: niedobór dobrych rad od swoich rodziców, znajomych, członków rodziny, sąsiadów… Niestety, wśród cennych wskazówek z reguły znajdzie się sporo takich, które dawno powinny odejść do lamusa.

Niejedna początkująca mama dostała szereg rad dotyczących niemowlaka, które można uznać za co najmniej wątpliwe. Oto napopularniejsze z nich.

1. Zimne rączki - "ma zimne rączki, trzeba go przykryć", zwykły mawiać świeżo upieczone babcie. Tymczasem noworodek nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego układu krążenia, czego efektem są właśnie nieustannie zimne rączki. Zamiast zawijać dziecko w kolejny kocyk, sprawdźmy, czy kark dziecka jest zimny. Jeśli nie, wszystko jest w porządku.


2. Dziecko musi być wygrzane - im cieplej, tym lepiej. Tymczasem wiadomo, że przegrzewanie dzieci jest najczęstszą przyczyną przeziębień. Lepiej będzie ubrać malca adekwatnie do pogody.


3. Bez smoczka ani rusz - niektóre dzieci uwielbiają smoczki, inne w ogóle ich nie potrzebują. Niekiedy smoczki nie są również zalecane, bo mogą zaburzać proces karmienia piersią. Jeśli dziecko używać smoczka nie chce lub nie powinno, nie ma sensu uporczywie go do tego przekonywać.

4. 3-miesięczne niemowlę powinno przesypiać noc - nie ma takiej zasady. Jeśli nasz niemowlak dawno skonczył pół roku i wciąż potrzebuje nocnego karmienia, wszystko jest w najlepszym porządku.

5. Nie noś, bo się przyzwyczai - noszenie jest naturalne i bardzo korzystne dla małych dzieci. Spokojnie, nie wychowamy dziesięciolatka, którego mama musi przenosić z miejsca na miejsce.

6. Noworodki trzeba poić wodą - albo herbatką, albo wodą z glukozą... Według wytycznych WHO niemowlę przez pierwsze pół roku życia powinno być karmione wyłącznie piersią.

7. Militry przede wszystkim - "Ile zjadł mililitrów?" To częste pytanie do matek, również tych karmiących piersią. Przy karmieniu piersią mililitrów wyliczyć się nie da, dziecko powinno jeść tyle, ile potrzebuje.

8. Dziecko musi się wypłakać - niemowlę płaczem sygnalizuje, że coś się dzieje. Nawet jeśli nie umiemy mu pomóc, lepiej będzie po prostu przytulić, niż czekać na "wypłakanie".

9. Nie wolno wychodzić z dzieckiem na dwór, gdy jest zimno - wiadomo, że regularne spacery w każdych warunkach atmosferycznych świetnie wpływają na odporność malucha.

10. Najgorszy jest pierwszy... - kwartał, pół roku, rok, dwa lata - różne są definicje rzekomo najgorszego czasu dla rodziców. Po pierwsze, choć rodzicielstwo jest pełne wyzwań, nie ma w nim niczego, co można uznać za "najgorsze". Po drugie, inne wyzwania czekają na rodziców niemowlaka, inne dwulatka, inne pięciolatka, inne nastolatka. Jedno jest pewne: to nigdy nie będzie łatwe.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE