Co położna to obyczaj. Młode matki dostają dziesiątki rad, które się wzajemnie wykluczają

Prawo autorskie: lenor / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: lenor / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ciąża, poród i połóg to czas niezwykły dla każdej kobiety. Tych doświadczeń nie da się porównać do niczego, czego się wcześniej doświadczyło. Nie zawsze wiemy, jak sobie wtedy radzić, dlatego polegamy na położnych. Tylko że od otrzymanych rad nie raz można dostać zawrotu głowy.

Kto ma pomóc kobiecie w ciąży lub początkującej matce jeśli nie położna? Szybko jednak orientujemy się, że nawet pracownice jednego szpitala mogą być wyznawczyniami zupełnie wykluczających się zasad. I jak tu nie zwariować?

W czasie porodu oddychamy przeponą. Proszę to ćwiczyć. Sama dostałam taką radę podczas zajęć w szkole rodzenia. To ćwiczyłam…

Dlaczego tak płytko pani oddycha? Proszę głębiej, nie z przepony, z brzucha! Tak moje wysiłki podsumowała położna podczas porodu.

Musimy dokarmić mlekiem modyfikowanym. To konieczne. Maluszek, którego dotknęła żółtaczka jak najszybciej musi wrócić na naświetlania. Nie ma czasu na karmienie piersią, damy mu butelkę.

Nie wolno dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Dlaczego mielibyśmy dokarmiać ją mlekiem modyfikowanym? Proszę spokojnie nakarmić dziecko piersią, jak się naje wróci na naświetlanie.

Należy podać mu wodę. Samo mleko nie wystarczy, dziecko musi popić.

Nie dopajamy niemowląt! A wydawało się, że to jest już jasne dla wszystkich…

Nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej. Spokojnie, proszę odżywiać się zdrowo, jeść to co pani lubi i obserwować maluszka.

Dieta matki karmiącej wymaga wielu ograniczeń. Surowe warzywa odpadają, owoce też, pikantne przyprawy są wykluczone, w ogóle ostrożnie proszę z przyprawami, żadnych tłustych potraw, nic słodkiego, proszę ograniczyć nabiał.

Proszę jeść tylko ciemne, pełnoziarniste pieczywo. Przecież mama karmiąca powinna odżywiać się zdrowo.

Ciemne, pełnoziarniste pieczywo jest zbyt ciężkostrawne. Chociaż zdrowe, niewskazane dla mam karmiących. Proszę wybrać jasne pieczywo.

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią jest zakazana. Nawet najmniejsza ilość zaszkodzi dziecku.

Kawa? Proszę bardzo! Proszę tylko nie przesadzić z ilością kofeiny.

Dziecku do pierwszych kąpieli warto dodać kilka kropli parafiny. Dzięki temu skóra maluszka będzie miękka i delikatna.

Parafina jest szkodliwa dla skóry dziecka, proszę jej nie używać. Zatyka pory. Pani dziecko naprawdę tego nie potrzebuje!

Spacery z noworodkiem to zły pomysł, proszę zostać w domu. Proszę pamiętać, że mamy już listopad, jest zimno, przecież to noworodek, nawet najdrobniejsza infekcja może być niebezpieczna.

Spacer świetnie zrobi maluszkowi! Proszę go tylko ubrać odpowiednio do pogody.

Jeszcze pani nie dała mu smoczka? Proszę spróbować. Dzidziuś się uspokoi a szkody mu to nie wyrządzi.

Proszę unikać smoczków. To nic dobrego. Zakłócają naturalną umiejętność ssania, źle wpływają na karmienie piersią.

Nie chcemy zniechęcać do korzystania z rad położnych. Po to mają specjalistyczną wiedzę, by się nią dzielić. Jednak kiedy dostajemy wzajemnie wykluczające się rady nie pozostaje nic innego, jak zaufać własnej intuicji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE