Podjadanie, czyli zmora każdej osoby na diecie. Jak się temu nie dać? Znamy aż 4 sposoby!

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/117032936@N08/14065606084/]Abd allah Foteih[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Abd allah Foteih / CC BY
To już trzecia dieta cud w tym miesiącu, tylko że cudu dalej nie widać. Starasz się, liczysz kalorie, nawiązałaś nowe znajomości w warzywniaku i w sklepie ze zdrową żywnością, kiedy otwierasz lodówkę wysypują się na ciebie odtłuszczone serki i jogurty light. Starasz się ćwiczyć, chodzisz do pracy pieszo i przestałaś korzystać z windy, choć w okolicy trzeciego piętra wypluwasz już własne płuca. Niby wszystko jest dokładnie tak jak powinno, a jednak efekty wciąż nie są zachwycające. Zatrzymaj się, zrób sobie mały rachunek sumienia i odpowiedz szczerze na pytanie- czy przypadkiem nie podjadasz? Jeśli tak, to ten tekst jest dla ciebie!

Dwie diety
Moja znajoma zwykła mówić, że jest na dwóch dietach, bo na jednej się nie najada. Coś w tym jest! Bardzo często pierwsze próby schudnięcia zaczynamy od gwałtownego ograniczenia sobie racji żywnościowych. Skutkuje to permanentnym uczuciem głodu i związaną z tym frustracją. A co lepiej koi zszargane nerwy niż czekolada? Taki jeden mały kawałeczek, no może dwa, ewentualnie siedem, ale na pewno nie więcej niż ta tabliczka! O zgubnym wpływie głodówek na skuteczność procesu odchudzania nie będę się rozpisywała, bo dietetycy mówią o tym od lat. Postaram się wam jednak przedstawić cztery proste patenty na to jak ograniczyć podjadanie między kolejnymi (dietetycznymi) posiłkami.

Pij wodę
Picie dużej ilości wody przynosi organizmowi same korzyści! Pomaga ona oczyścić organizm, podkręca metabolizm i wydłuża uczucie sytości. Wiecie, że bardzo często sięgamy po jedzenie, wtedy kiedy chce nam się pić? Odwodnienie organizmu zazwyczaj powoduje uczucie głodu, ponieważ dawno temu prawie wszystkie pokarmy zawierały wodę. Obecnie proporcje te uległy zachwianiu, a jednak wciąż nieświadomie staramy się uzupełniać płyny jedzeniem. Czas z tym skończyć! Kiedy najdzie cię ochota na przekąskę, spróbuj najpierw sięgnąć po szklankę wody.

Zaplanuj posiłki
Regularne posiłki to podstawa każdej diety, warto jednak oprócz godzin jedzenia zaplanować sobie też co będziemy jedli. Kiedy zbliża się pora obiadu, a ty wciąż nie masz na niego pomysłu to szybciej przyjdzie ci sięgnięcie po jakąś przekąskę. Przekąska jest przecież gotowa i leży obok ciebie, a taki obiad trzeba jeszcze wymyślić, przygotować, podać… przecież umrzesz z głodu do tego czasu!


Postaw na jakość
Kalorie i ilość spożywanych posiłków to nie wszystko. Gdyby tak było, można by skutecznie i zdrowo schudnąć jedząc codziennie i w równych odstępach czasu wysokokaloryczne batony i fast foody. A jednak nie jest to sposób polecany przez specjalistów! Planując posiłki postaw na takie, które pozwolą ci dłużej poczuć się sytą. Znacznie ograniczy to ryzyko podjadania! Uczucie to zapewnią ci produkty z dużą ilością błonnika, takie jak kasze, rośliny strączkowe, otręby, ciemne pieczywo. Wybierając słodycze czy jasne kajzerki narażasz się na szybki wzrost poziomu glukozy w organizmie i równie szybki jej spadek, co chwilę po jedzeniu znów sprawia, że czujesz się głodna.

Zapisuj
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystko co zjadasz w ciągu dnia stanowi posiłek? Tak, tak… ten cukierek, którym poczęstowała cię koleżanka też! Oglądałam kiedyś program, w którym kobieta zgodziła się, żeby przez cały dzień chodzono za nią z kamerą. Pod koniec nagrania okazało się, że zjadła ona podczas dnia kilkanaście posiłków, choć była przekonana, że tylko trzy. Jeśli też masz problem z pilnowaniem tego co jesz (lub podjadasz) spróbuj przez kilka dni poprowadzić dziennik, w którym skrupulatnie zanotujesz wszystkie swoje posiłki (tak, kawę z mlekiem i cukrem też). Pozwoli ci to sprawdzić ile naprawdę zjadasz podczas doby i ograniczyć tę ilość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE