Chcesz uchronić swoje dziecko przed otyłością? Połóż je spać wcześniej niż zazwyczaj

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/child-girl-face-blond-sleep-666133/]Pezibear[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Pezibear / CC0 Public Domain
Cowieczorne wojny z dziećmi o to, żeby wreszcie położyły się do łóżek, znacie to? Mamy jednak dobrą wiadomość dla rodziców. Naukowcy przedstawili kolejny argument za tym, żeby dzieci kładły się spać wcześniej, niż pewnie by chciały.

Więcej snu to mniej kilogramów
Prowadzone przez ostatnie pięć lat badania wykazały, że każda dodatkowa godzina bez snu podczas tygodnia szkolnego, przekłada się na dodatkowe 2,1 punktów BMI (wskaźnik masy ciała). Sen jest tak samo ważny jak ćwiczenia i ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem komputera czy telewizora.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3300 uczestników w wieku kilkunastu lat. Okazało się, że tzw. „nocne marki” dużo wcześniej zaczynały zmagać się z otyłością, niż ich równieśnicy. Lauren Asarnow z Uniwersytetu w Kalifornii podkreśla, że czas przeznaczony na sen może wpłynąć na problemy z utrzymaniem wagi w życiu dorosłym.

Sondaże pokazują, że bardzo wiele nastolatków nie przestrzega zalecanych dziewięciu godzin snu na dobę, co przekłada się też na problemy szkolne. To właśnie początkowe lata okresu dojrzewania są kluczowe dla ustawienia się zegara biologicznego odpowiadającego m.in. za metabolizm.


Dobre nawyki od najmłodszych lat
Warto pamiętać, że dobre nawyki trzeba zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat. Siedmiolatek przyzwyczajony do chodzenia spać wtedy kiedy rodzice, nie zacznie nagle w wieku jedenastu lat grzecznie chodzić spać o 21:00 czy nawet 22:00. W Wielkiej Brytanii wprowadza się już specjalne programy zdrowotne, pomagające regulować zegary biologiczne nastolatków mających problemy z zasypianiem i wstawaniem. Biorąc pod uwagę skalę problemu i jego możliwe skutki, warto być konsekwentnym w egzekwowaniu godziny pójścia spać najmłodszych członków rodziny.

Źródło: telegraph.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE