Zostawcie bajki w spokoju! One pomagają dzieciom, a nie szkodzą

Prawo autorskie: antos777 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: antos777 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Oglądanie przez dzieci bajek jest bardzo często demonizowane, tymczasem rozsądnie dobrane seanse filmowe, przynoszą małemu widzowi wiele korzyści. Wspólne wyprawy do kina nie dość, że są dla malucha dużą atrakcją, to jeszcze mogą pomóc mu lepiej poznać siebie oraz otaczający go świat. Dbając o to, żeby dziecko wyniosło z tej aktywności jak najwięcej pożytku, warto po filmie zainicjować rozmowy i zabawy związane z jego tematem.

Bajki poszerzają dziecięcy obraz świata
Bajki dają dzieciom możliwość obserwacji świata oraz sytuacji z którymi nie mają styczności na co dzień. To świetna okazja, żeby rozbudzić maluchach ciekawość świata oraz pomóc im zdobyć nową wiedzę. Dalekie kraje, dzikie zwierzęta, inne kultury- wszystko to może być na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo, bajkowy świat często obfituje w różnorodne postaci, co może okazać się cenną lekcją tolerancji. Dzieci uczą się, że ludzie różnią się nie tylko wyglądem, ale też cechami osobowości, motywami postępowania czy systemem wartości. Fabuła opowieści przeznaczonych dla najmłodszych widzów, często opiera się na walce dobra ze złem. Jest to kolejna cenna lekcja rozróżniania tych wartości w codziennym życiu i nauka tego, że chociaż nie zawsze jest to łatwe, to warto stać po stronie dobra.

Bajki pomagają lepiej poznać siebie
Przedstawiane w bajkach historie mają na celu wywołanie u małego widza różnych emocji. Często są to emocje z którymi maluch nie ma zbyt często do czynienia. Filmowi bohaterowie nieraz znajdują się w niebezpieczeństwie albo postawieni są przed trudnymi wyborami. Oglądając ich perypetie dziecko ćwiczy swoje zdolności empatyczne oraz uczy się rozumieć stany emocjonalne i radzić sobie z nimi. Niejednokrotnie dzieje się to właśnie poprzez naśladowanie ulubionych postaci. Na te postaci warto zresztą zwrócić szczególną uwagę, bo zazwyczaj niosą one maluchom dodatkowe przesłanie.

Główni bohaterowie nie zawsze posturą czy odwagą przypominają bohaterów. Bywają mali, bojaźliwi, zakompleksieni, nie mają przyjaciół, a jednak pokonują własne słabości. Nie zawsze też od razu odnoszą sukces, droga do niego często pełna jest niepowodzeń. Jest to cenna lekcja dla małych widzów, która pomaga im w budowaniu pozytywnego obrazu siebie i dążeniu do obranego celu.


Bajki ćwiczą umiejętności
Oglądanie dłuższej historii pomaga dziecku w ćwiczeniu skupiania uwagi. Ponadto historie przedstawione w filmach niejednokrotnie opierają się związkach przyczynowo-skutkowych, trzeba więc wraz z maluchem umieć odkryć te zależności. Dobrze dubbingowane bajki albo te zawierające obcojęzyczne wstawki, pozwalają dzieciom na rozwijanie swoich umiejętności językowych.

Jak wykorzystać wyprawę do kina?
Zyski płynące z wyprawy do kina można zmaksymalizować proponując dziecku kilka wspólnych zabaw, nawiązujących do tego doświadczenia:

Domowe mini kino - przećwiczcie wspólnie czynności związane z wychodzeniem do kina, z krzeseł ustawić można kasę, a z poduszek salę do oglądania. Niech maluch samodzielnie przygotuje bilety i urządzi seans dla rodziców i zabawek. Jest to zabawa, która utrwali zdobyte doświadczenia związane z sytuacjami społecznymi.

Alternatywne zakończenia - co by było gdyby główny bohater bajki postąpił inaczej? Zastanówcie się wspólnie nad możliwymi zakończeniami. Jest to dobre ćwiczenie dla dziecięcej wyobraźni, oraz punkt wyjścia do rozmowy na ważne tematy.
Napiszcie scenariusz własnej bajki- dzieci uwielbiają wymyślać! Wymyślanie i pisanie scenariusza będzie nie tylko dobrym ćwiczeniem kreatywności, ale zaznajomi też dziecko z techniką i etapami pracy nad filmem. A może uda się go potem odegrać i nagrać np. telefonem? Na pewno powstanie z tego cenna, rodzinna pamiątka.

Gdzie szukać bajek? Wejdź na Nickelodeon!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE