Opieka położnicza, macierzyński bez ograniczeń, pieniądze na dziecko. Lista państw, w których matkom żyje się najlepiej

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/trzymaj%C4%85c-r%C4%99ce-buty-ma%C5%82o-kochanie-918990/]Unsplash[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
Organizacja Save The Chidlren tworzy listę państw, która jest tworzona na podstawie warunków, jakie dany kraj stwarza dla kobiet z dziećmi.


Polska na tej liście zajmuje 28. Miejsce (na 125 państwa), natomiast najwyżej oceniono Norwegię, jako miejsce najbardziej sprzyjające matkom i kobietom w ogóle. Już w 1915 roku przyznano w tym kraju prawo wyborcze kobietom, natomiast rok później prawo do urlopu macierzyńskiego.

Organizacja dbająca przede wszystkim o dobre warunki rozwoju i życia dzieci, a także przestrzeganie ich praw oceniając państwa pod kątem sytuacji matek, a zarazem dzieci bierze pod uwagę opiekę zdrowotną, którą otoczone są matki, dostęp do edukacji, poziom przychodów i status kobiety.

Pod każdym względem Norwegia wypada świetnie. Kobietom obecnie przysługuje darmowa opieka położnicza i 46 tygodni urlopu macierzyńskiego, podczas trwania którego otrzymują 100% swojego wynagrodzenia. Matka może przedłużyć o 10 tygodni urlop macierzyński, jeśli uzna to za potrzebne. W tym przypadku będzie jej przysługiwać 80% pensji.


Warty podkreślenia jest fakt, że jeśli kobieta nie zdecyduje się wrócić do pracy, otrzyma raz w roku finansowe wsparcie od państwa. Co więcej, na konto każdego rodzica co roku wpłynie kwota równa około sześciu tysięcy złotych, do momentu ukończenia przez dziecko 8. roku życia. Jeśli wychowuje córkę lub syna samotnie, wówczas otrzyma równowartość tej kwoty.
Gdyby tak polskie władze wzięły przykład z norweskich przepisów… Wtedy z pewnością nie musielibyśmy się zbytnio zamartwiać o stopień dzietności w naszych państwie.

Źródło: Radio Zet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...