"Dziecko nie powinno spać przy zapalonym świetle". Podpowiadamy jak zadbać o jego wzrok

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/inteligentne-dziecko-m%C4%85dry-187696/]RondellMelling[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/RondellMelling / CC O
Tym razem nie amerykańscy, a chińscy naukowcy przebadali dzieci z dwunastu szkół podstawowych. Zwracając uwagę na pogarszający się wzrok u dzieci eksperci poszukują rozwiązań tego problemu.


To prawda, że coraz więcej dzieci ma kłopoty ze wzrokiem. Częściej niż wcześniej można spotkać uczniów w okularach. Wpływ na to ma niestety rozwój naszej cywilizacji, za którą niekoniecznie idzie w parze rozwój naszego organizmu.

Tak też jest ze wzrokiem dostępność urządzeń – telefonów, tabletów, ipadów, komputerów i telewizji, bez wątpienia ma istotne znaczenie w rozwoju naszego wzroku. Urządzeń jest coraz więcej, a my dodatkowego oka nie otrzymaliśmy. Lekarze powtarzają, że zbyt długie korzystanie przez dzieci z nowinek technicznych, spędzanie czasu przez telewizorem ma niekorzystny wpływ na rozwijający się narząd wzroku.

W Chinach w sześciu szkołach zalecano wpisanie codziennie 40 minut zajęć spędzanych przez dzieci na świeżym powietrzu. W pozostałych sześciu taki zajęć nie wprowadzono. Dodatkowo poproszono rodziców dzieci o prowadzenie zapisków o tym, ile czasu dzieci spędzają na dworze.

Okazało się, że w ciągu pół roku prowadzenia badań o 10 proc. więcej dzieci, którym pogorszył się wzrok było wśród tych, które mniej czasu spędzały na świeżym powietrzu. Wyniki potwierdziły tezę, według której ważne, żeby dbać o zachowanie równowagi między czasem, które dziecko spędza patrząc na coś z bliska i patrząc z daleka, a taką możliwość daje mu spędzenie czasu na dworze i oderwanie się od komputera czy telewizora.


Ponadto badacze wysnuli przypuszczenie, że wpływ na rozwój wzroku może mieć wpływ światła dziennego.Przy okazji przypominamy, że dzieci nie powinny spać przy zapalonej lampce, nawet najsłabszym świetle, gdyż wpływa to niekorzystnie na wzrok. Oko dostając bodziec w postaci światła nie odpoczywa w nocy i rozwija się w niekorzystnych warunkach.

Warto pamiętać o wynikach chińskich badaczy i spędzać z dzieckiem taką ilość czasu na dworze. Zresztą nie od dziś wiadomo, że spora dawka świeżego powietrza wpływa również korzystnie na zdrowie i apetyt dziecka.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...