"Uchodźcy atakują" - dziecko słucha i się boi. 7 rad jak z nimi rozmawiać o wojnie w Syrii

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dziewczyna-rower-ogr%C3%B3d-ludzie-535251/]Skitterphoto[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Skitterphoto / CC0 Public Domain
Temat uchodźców poruszany jest już wszędzie, począwszy od mediów, skończywszy na rodzinnych obiadach. W telewizji i Internecie pełno jest zdjęć oraz filmów przedstawiających mrożące krew w żyłach sceny z Syrii i z krajów sąsiadujących z Europą. Jeśli myślicie, że magicznym sposobem uda się wam uchronić wasze dzieci przed tym tematem, czas porzucić złudzenia.

One zawsze widzą i słyszą więcej niż wam się wydaje, często jednak niewiele z tego rozumieją. Panująca wokół tematu atmosfera niepokoju, lęku i smutku może im się jednak udzielać. Otwarta i wspierająca postawa rodziców pomoże dzieciom zrozumieć problem i poradzić sobie z lękiem. UNICEF opracował siedem wskazówek pomocnych w rozmowie z dziećmi o problemie uchodźców.

Słuchaj dzieci i zadawaj im otwarte pytania
Zacznij od zapytania się dzieci, czy zechcą porozmawiać z tobą na ten temat. Jeśli nie mają w tym momencie na to ochoty, nie naciskaj. Ważne, żeby wiedziały, że nie jest to tabu i jeśli będą miały jakieś pytania, czy wątpliwości to mogą się z nimi zwrócić do ciebie, swojego nauczyciela lub innej zaufanej dorosłej osoby.

Zachęć dziecko do swobodnej rozmowy w przyjaznej atmosferze. Rysowanie, opowiadanie historii czy inne wspólne aktywności mogą pomóc w zainicjowaniu dyskusji.
Nie minimalizuj ich obaw, ani im nie zaprzeczaj. Zapewnij malucha, że akceptujesz jego uczucia i że to zupełnie normalne, że może czuć się smutny lub przestraszony. Podczas rozmowy bądź uważny i skupiony na dziecku.

Bądź szczery i przedstaw dziecku fakty w przystępny mu sposób

Dzieci mają prawo do zgodnej z prawdą informacji na temat tego co dzieje się na świecie, ale to na dorosłych spoczywa obowiązek uchronienia ich od niepotrzebnego cierpienia i stresu. Rozmawiając z maluchem na trudne tematy używaj zrozumiałego języka, odpowiedniego dla wieku dziecka, obserwuj też uważnie jego reakcje i bądź wrażliwy na wszystkie oznaki niepokoju.


Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytania dziecka, zrób z tego okazję do wspólnego pogłębienia wiedzy. Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł np. stron internetowych międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Podkreśl, że wasz kraj jest bezpiecznym miejscem
Mające styczność z wieloma drastycznymi filmami i zdjęciami dzieci, mogą odnieść wrażenie, że kryzysowa sytuacja panuje wszędzie. Maluchy często nie odróżniają obrazów na ekranie od otaczającej ich rzeczywistości. Na skutek tego mogą czuć się bezpośrednio zagrożone.
Wyjaśnij dziecku, że Syria i inne ogarnięte konfliktem terytoria znajdują się od niego daleko i w swoim otoczeniu może czuć się ono bezpiecznie.

Pokaż dziecku ludzi niosących pomoc innym
Ważną rzeczą jest pokazanie dziecku aktów odwagi i życzliwości ludzi pomagających uchodźcom zarówno w Syrii, jak i w krajach europejskich. Zapoznaj malucha z sylwetkami pracowników organizacji pomocowych i licznych wolontariuszy, którzy starają się zapewnić odpowiednią pomoc m.in. poszkodowanym dzieciom. W kontraście do przerażających wojennych zdjęć, którymi zasypują nas media, obejrzyjcie wspólnie wzruszające zdjęcia uchodźców, którzy szczęśliwie dotarli do przeznaczonych dla nich obozów.

Wspólnie zaangażujcie się w pomoc
To niezwykle ważne dla dziecka, kiedy zrozumie, że ono też może mieć realny wpływ na sytuację na świecie. Zorganizujcie wspólną burzę mózgów dotyczącą tego jak możecie nieść pomoc. Może uda się zorganizować zbiórkę na instytucje charytatywne wspierające uchodźców, albo zainicjować w szkole lekcję na temat tolerancji wobec innych kultur i religii?

Zadbaj o siebie
Pomóc dziecku możesz dopiero wtedy, kiedy sam będziesz dobrze sobie radzić. Twój spokój oraz opanowanie udzieli się maluchowi i nie będzie się on bał zadawać ci trudnych pytań, które go dręczą.

Jeśli kwestia uchodźców wzbudza w tobie niepokój lub gniew, daj sobie trochę czasu zanim poruszysz ten temat ze swoją pociechą. Porozmawiaj z rodziną czy przyjaciółmi, dowiedz się więcej na ten temat. Tymczasem, wspólnie z dziećmi zajmij się czymś co razem lubicie, aby uspokoić napiętą atmosferę.

Zadbaj o dobre zakończenie rozmowy
Niezwykle istotne jest, by dziecko po rozmowie nie czuło się jeszcze bardziej zaniepokojone, czy przestraszone. Zwróć szczególną uwagę na sygnały jakie wysyła maluch pod koniec konwersacji, jak brzmi ton jego głosu i czy przypadkiem nie przyspieszył mu oddech. Zapewnij dziecko, że w każdej chwili może przyjść do ciebie ze swoimi lękami i wątpliwościami.
Normalne jest, że każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko od informacji, które mogą zachwiać jego poczucie bezpieczeństwa.

Niestety we współczesnym świecie jest to praktycznie niewykonalne. Warto mieć rękę na pulsie i wybadać, co dzieci już wiedzą i w jaki sposób rozumieją to co zobaczyły lub usłyszały. Zasłanianie się „sprawami dorosłych” może tylko pogłębić strach odczuwany przez malucha.

Źródło: unicef.org.au
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE