Co powiecie na zmianę godzin lekcyjnych? 10:00 to odpowiedni czas na pierwsze zajęcia

Fot. Flickr / [url= http://bit.ly/1JYe9Ep ]Jason Devaun[/url] / [url=http://bit.ly/CCBYND]CC BY-ND[/url]
Fot. Flickr / Jason Devaun / CC BY-ND
Zimno, ciemno, budzik bezlitośnie dzwoni i trzeba wstawać do szkoły, na pierwszą lekcję. A przecież najlepiej śpi się naszym dzieciom właśnie między 6 a 7 rano, czyli w porze codziennej pobudki. Tymczasem zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w "Learning, Media and Technology" zajęcia w szkole nie są dostosowane do naszego rytmu dobowego.

Według naukowców, zbyt wczesne rozpoczęcie zajęć w szkole, czy na uniwersytecie, szkodzi naszym zdolnościom poznawczym, a także naszemu zdrowiu. Ustalono to na podstawie analizy zegara biologicznego, wyznaczającego optymalne godziny funkcjonowania organizmu. Do jakich wniosków doprowadziła ona badaczy, którzy uwzględnili indywidualne zapotrzebowanie na sen każdej z trzech grup wiekowych?

Uczniowie 10-letni nie powinni zaczynać zajęć przed godziną 8.30, uczniowie 16-letni przed 10:00, a 18-latkowie przed 11:00. Dostosowanie planu zajęć do tego schematu przyczyniłoby się do bardziej efektywnego wykorzystywania zdolności uczenia się i wyeliminowałoby problemy ze snem u dzieci i nastolatków.

Zmiany zachodzące w mózgu podczas okresu dojrzewania skutkują zaburzeniem wydzielania melatoniny, co wpływa na zmianę rytmu biologicznego organizmu. Melatonina zaczyna się wydzielać dopiero około północy, więc nastolatki muszą się zrywać do szkoły w czasie, kiedy jej stężenie jest na tyle duże, że ich organizm nadal potrzebuje snu. Gdy dzwoni dzwonek na pierwszą lekcję mózg jeszcze śpi...


Tak szczerze, zawsze to wiedzieliśmy... Teraz mamy naukowe dowody!

Źródło: m.gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE