Czy wiesz, że dotyk jest bardzo ważny w życiu dziecka. Co się dzieje, gdy go zabraknie?

Fot. Flickr / [url= http://bit.ly/1LGs2ug ]Kris Gabbard[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Kris Gabbard / CC BY
Czy wiecie jak ważny jest dotyk i przytulanie dla naszego prawidłowego rozwoju? Amerykańscy naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwerystetu Wisconsin-Madison postanowili to sprawdzić badając poziom dwóch hormonów – oksytocyny i wazopresyny (są to substancje związane z emocjami, pojawianiem się między ludźmi więzi, regulacją stresu i wrażliwością emocjonalną, a prawidłowy obieg wazopresyny jest niezbędny do rozpoznawania bliskich nam osób) w dwóch grupach dzieci.

W pierwszej znalazły się cztero i pięciolatki wychowujące się w rodzinach zastępczych (od ok 16 miesiąca życia) i ich przybrane mamy. W drugiej dzieci z pełnych rodzin i ich biologiczne mamy.

Ponieważ poziom wspomnianych hormonów podnosi się przy miłych doświadczeniach (dotyk), na potrzeby stworzono specjalną grę komputerową wymagającą bliskiego kontaktu z opiekunem: - przytulenia się, położenia głowy na ramieniu itp. Dzieci przechodziły także dwa rodzaje spotkań - ze swoją mamą i z osobą zupełnie im nieznaną.

Co się okazało? Poziom wazopresyny i okscytocyny wrastał jedynie u dzieci przytulający się do swych biologicznych mam (jakby ich mózg wołał: "To jest mama"), a przy kontakcie z mamą "przybraną" nie zanotowano wzrostu lub był on nieznaczny.

Co z tego wynika? Brak miłości i odpowiedniej ilości dotyku w pierwszych miesiącach życia (badane dzieci zostały adoptowane w drugim roku życia) zaburza rozwój prawidłowych mechanizmów w mózgu dziecka - w tym wypadku odpowiedzialnych za wytworzenie wazopresyny i oksytocyny. Pokazuje nam to, jak ważna jest jak najszybsza adopcja maluchów i jaka jest siła dotyku.

Źródło: m.gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE