Dziecko w roli świadka? Powstają specjalne sale przesłuchań

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/wizerunek-portret-p%C5%82acz-p%C5%82aka%C4%87-89189/]PublicDomainPicture[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/PublicDomainPicture / CC O
Dotychczas to sąd decydował w jakim miejscu dziecko ma zostać przesłuchane, jeśli występowało w roli świadka, co najczęściej ma miejsce w przypadku spraw prowadzonych o molestowanie seksualne, o użycie przemocy, czy sprawowanie opieki nad dzieckiem. Od 27 lipca wchodzi bezwzględny obowiązek składania zeznań przez dzieci w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.


Ta regulacja to efekt pracy Koalicji na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci, koordynowanej przez Fundację Dzieci Niczyje, która przygotowała nowe wytyczne dotyczące miejsc przesłuchiwania dzieci. Tak powstał dokument „Jak zorganizować i wyposażyć Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci?”, który gwarantuje, że stworzone na jego podstawie miejsca spełniać będą najwyższe standardy.
Maria Keller-Hamela
wiceprezes Fundacj Dzieci Niczyje

Bardzo ważną rolę w zakresie uzyskiwania od dzieci wiarygodnych i spójnych zeznań odgrywa miejsce ich przesłuchania. Kiedy jest bezpieczne i przyjazne – zmniejsza lęk i bezradność wywołane traumatycznymi wydarzeniami oraz faktem uczestnictwa w procedurach prawnych. Wprowadzona nowelizacja stanowi bardzo ważny krok w zakresie ochrony najmłodszych. Cieszymy się, że dzięki działaniom Fundacji Dzieci Niczyje udało się zmienić rzeczywistość prawną i zwiększyć komfort i bezpieczeństwo zeznających dzieci .

Miejsce, w którym dziecko ma zeznawać, powinno składać się z pokoju przesłuchań, pokoju technicznego, poczekalni i toalety. Pokój przesłuchań, w którym prowadzone jest przesłuchanie dziecka przez sędziego z udziałem biegłego psychologa, powinien być utrzymany w jasnych, stonowanych barwach, a także posiadać meble dostosowane dla dzieci oraz urządzenia techniczne umożliwiające rejestrację przesłuchania. Nie powinny w nim znajdować się w widocznym miejscu żadne zabawki.

Pokoje przesłuchań dzieci będą mogły być zlokalizowane między innymi w budynkach sądów, prokuratur, policji , a także w organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą dzieciom.

Nad procesem powstania miejsc przesłuchań dzieci odpowiadającym nowym regulacjom prawnym czuwa Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Do tej pory 81 miejsc uzyskało certyfikat Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci. Ich lista znajduję się na stronie www.dzieckoswiadek.fdn.pl

źródło: Fundacja Dzieci Niczyje
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć