Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Zobacz, gdzie rośnie (mapa) i omijaj te miejsca szerokim łukiem!

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?
Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego? Fot. Wikipedia / [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego#/media/File:Heracleum_Sosnowskyi_003.jpg]Hugo.arg[/url]/ [url=http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/]CC BY-SA 3.0[/url]
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina. Na przestrzeni ostatnich lat wciąż dochodzi do poparzeń, również w dużych miastach. W tym w samej Warszawie i okolicach.

Aktualizacja: 22.05.2018
Czym jest barszcz Sosnowskiego?
Może mieć nawet 4 metry wysokości, ma pierzaste liście i kwiaty podobne do kopru. Trudno się go pozbyć, bo jego korzeń może mieć nawet dwa metry. To zawarty w nim olejek eteryczny jest przyczyną jego toksyczności i może mocno poparzyć skórę. Powodują nie tylko poparzenia skóry, ale i górnych dróg oddechowych.

Barszcz Sosnowskiego kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu z Barszczem Sosnowskiego, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną.

Barszczem Sosnowskiego – objawy poparzenia
Nie każdy kontakt kończy się poważnym oparzeniem. Nasilenie reakcji uczuleniowej jest bardzo indywidualne. Objawy występują w czasie od kilku minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną.

Po kontakcie z rośliną należy koniecznie dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji na promienie słoneczne (to one potęgują działanie toksyn). Jeśli doszło do kontaktu z oczami - również pierwszym postępowaniem jest bardzo staranne przepłukanie oczu wodą i założenie okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV. Powinno się unikać światła słonecznego przez przynajmniej 48 godzin od zdarzenia. Gdy wystąpią objawy reakcji alergicznej lub jeśli poparzone zostało dziecko, należy udać się do lekarza.


Pamiętajcie, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być groźne. Wdychanie olejków eterycznych, które wydziela może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności.

Jak wygląda oparzenie barszczem Sosnowskiego?
Po zetknięciu z barszczem Sosnowskiego, skóra może być najpierw nieco zaczerwieniona, a dopiero później pojawi się ból, pieczenie, pęcherze.

Barszcz Sosnowskiego – gdzie rośnie?
Barszcz Sosnowskiego występuje praktycznie w całej Polsce na łąkach, polach, przydrożnych rowach. Koszenie i opryski specjalnymi preparatami chemicznym mają pomóc zlikwidować problem z nadmiernym rozrostem tej rośliny, ale... prawda jest taka, że może być wszędzie.

Teraz dzięki zespołowi ekspertów z barszcz.edu.pl prowadzących od lat badania nad tą trującą rośliną i jej występowaniem w Polsce, możemy zobaczyć i oznaczyć miejsce, w którym pojawi się roślina. Mapa jest dostępna pod tym linkiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE