Eutanazja dzieci. Jej wprowadzenia chcą holenderscy lekarze

Fot. Flickr/[url=http://bit.ly/1LuYNXA]ResoluteSupportMedia
[/url] / [url= https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]/Eutanazja dzieci - jesteś za czy przeciw?
Fot. Flickr/ResoluteSupportMedia
/ CC BY/Eutanazja dzieci - jesteś za czy przeciw?
W Holandii zaproponowano wprowadzenie eutanazji bez względu na wiek człowieka. Z takim wnioskiem wystąpiło Holenderskie Stowarzyszenie Pediatrów.

Obecnie dolna granica wieku, kiedy dopuszcza się legalną eutanazję wynosi 12 lat, jednak dzieci w wieku 12 – 16 lat, potrzebują zgody swoich rodziców lub opiekunów prawnych.

Lekarze są jednak zdania, że śmiertelnie chore dzieci, dla których w ostatnim stadium choroby cierpienie i ból stają się nie do wytrzymania, powinny mieć prawo do decydowania o własnej śmierci. Członek holenderskiej Komisji Etyki Eduard Verhagen podkreśla, że skoro osoby powyżej 12. roku życia mają prawo do eutanazji w przypadku, kiedy lekarze są bezsilni, to dlaczego takiego prawa nie mogą uzyskać dzieci, które chcą godnej śmierci.

Gdy dziecko prosi o eutanazję
Eutanazja dzieci nie jest w Europie nowością, wprowadzona została w Belgii w 2014 roku. Według belgijskiego prawa, jeśli dziecko poprosi o eutanazję, musi zostać uzyskana zgoda obojga rodziców, zespołu lekarzy, ponadto wymagane są zaświadczenia od psychologa i pediatry mówiące o tym, że dziecko wie, czym jest eutanazja i rozumie skutki swojej decyzji.

Na starym kontynencie eutanazja jest legalna w Belgii, Holandii, Albanii i Luksemburgu. W Szwajcarii lekarze mogą pomóc w śmierci podając pacjentowi lek, który jednak on musi zażyć samodzielnie. W Polsce za dokonanie eutanazji grozi od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.


To bardzo trudny temat… Co Wy o tym myślicie?

Źródło: theguardian.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE