Legendarne odznaczenie przyznawane przez dzieci. Tym razem do Kapituły Orderu Uśmiechu przyjęto Henrykę Krzywonos

Fot. Materiały prasowe
Jedyne odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci, czyli Kapituła Orderu Uśmiechu, przyjęła w swoje szeregi kolejnych członków. Posiedzenia KOU odbywają się dwa razy do roku i przyznają od kilku do kilkunastu odznaczeń, choć zgłaszane są tysiące wniosków.

Barbara Kolago
Sekretarz Kapituły

Sekretarz Kapituły Barbara Kolago Tym razem grono kawalerów Orderu Uśmiechu powiększyło się o kolejne sześć osób. Odznaczeni zostali m.in. pisarze: Barbara Kaszyńska, poetka, autorka bajek dla dzieci (na wniosek dzieci z Sokolnik i okolic) oraz Andrzej Maleszka, autor książek i filmów dla dzieci, reżyser, scenarzysta (na wniosek dzieci ze szkoły "Łejery" w Poznaniu).

Wyróżniono również Magdalenę Kochan, na wniosek uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie, gdzie mieszka posłanka. We wniosku dzieci przypomniały, że "dzięki niej zostało zapisane w prawie, że dzieci nie wolno bić".

Od 1968 roku przyznawany jest Order Uśmiechu. Wyjątkowość tego wydarzenia jest związana z tym, że wnioski mogą zgłaszać jedynie osoby do 18. roku życia. Składane są one w formie papierowej i to jedynie od dzieci zależy jak będą one wyglądać, ponieważ nie ma żadnych przepisów, formularzy ani zasad regulujących formę nominacji nowych osób. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest rzecznik praw dziecka - Marek Michalak.

INFORMACJA PO OBRADACH MIĘDZYNARODOWEJ KAPITUŁY ORDERU UŚMIECHU z dnia 16.05.2015

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu zostało wybranych kolejne 6 osób:

BARBARĘ KASZYŃSKĄ - pisarka, poetka, autorka bajek dla dzieci, mieszkanka Sokolnik, woj. łódzkie, powiat Zgierski (na wniosek dzieci z Sokolnik i okolic)

MAGDALENĘ KOCHAN - muzyk, pedagog, działacz społeczny, poseł na Sejm RP, mieszka w Goleniowie. We wniosku dzieci przypomniały, że: „dzięki niej zostało zapisane w prawie, że dzieci nie wolno bić” (na wniosek uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie)

ANDRZEJA MALESZKĘ - pisarz, reżyser, scenarzysta, twórca filmów dla dzieci; mieszka w Poznaniu (na wniosek dzieci ze szkoły „Łejery” w Poznaniu)

URSZULĘ MICHALEWSKĄ – wyjątkowy pedagog w Publicznym Przedszkolu w Niedrzwicy Dużej, woj. lubelskie (na wniosek dzieci z Niedrzwicy Dużej i okolic)

JÓZEFA MIKĘ - aktor filmowy, teatralny, dubbingowy, mieszka w Warszawie (na wniosek dzieci z Nowego Sącza)

BENIGNĘ OLSZEWSKĄ –wybitna pedagog, instruktor harcerski, działaczka społeczna, wieloletnia nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie, gdzie mieszka (wniosek o przyznane Orderu Uśmiechu złożyła młodzież z Gimnazjum nr 1 w Szubinie.

Natomiast do grona członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu została przyjęta Pani HENRYKA KRZYWONOS-STRYCHARSKA - legendarna działaczka opozycji demokratycznej.

Obradom przewodniczył Kanclerz Marek Michalak, przy wsparciu Wicekanclerzy: Haliny Marszał-Sroczyńskiej i Tahara Boukefa. Sekretarzami obrad byli: Barbara Kolago i Urszula Bogobowicz.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE