Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz zaskarżyć decyzję komisji do sądu

Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/przedszkola-dzieci-wydane-szko%C5%82a-548170/]PerWaenrborg[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Masz prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej
Fot. Pixabay/ PerWaenrborg / CC O Masz prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej
Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy rodzice z drżącym sercem śledzą rekrutację swoich dzieci do wybranego przedszkola. Wielu rodziców nie kryje rozczarowania, kiedy okazuje się, że właśnie ich dziecko nie dostało się do placówki. – Ona nie pracuje, a jej syn jest w przedszkolu? Jakim cudem? – szczególnie w maju słychać takie rozmowy na placach zabaw. – I co ja mam zrobić? Mała znów będzie z nianią cały rok? Nie stać mnie.

Niezrozumiałe decyzje
Miejsc brakuje przede wszystkim dla trzylatków, te dzieci do przedszkola nie muszą zostać przyjęte. Ciasno jest dla czterolatków i pięciolatków oraz odroczonych dzieci, które ukończyły sześć lat. Wiele kontrowersji budzą decyzje komisji rekrutacyjnych. Rodzice wiedzą, że szybciej do przedszkola dostanie się dziecko samotnej matki, o której wszyscy wiedzą, że żyje w konkubinacie, niż ich pociecha, pomimo iż oboje pracują i mają problem z zapewnieniem opieki swojemu dziecku. Dochodzi również do sytuacji wystawiania fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu. Rodzicom wydaje się, że mają związane ręce, nie jest to jednak prawdą.

Prawo do odwołania
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty pozwala rodzicom odwołać się od decyzji. Pierwszym krokiem jest wystąpienie o uzasadnienie negatywnego stanowiska do komisji rekrutacyjnej, kolejnym odwołanie się do dyrektora przedszkola, a ostatecznym zwrócenie się do sądu administracyjnego. Rodzice jednak bardzo rzadko korzystają z tego przywileju. Przykładowo w Bydgoszczy na dwieście odrzuconych podań od decyzji odwołali się jedynie rodzice dwojga dzieci.
Niestety nawet uzyskanie rozstrzygnięcia korzystnego dla rodziców samorządy nie daje gwarancji miejsca w przedszkolu. W Opolu w minionym roku rodzice 58 dzieci wystąpili o uzasadnienie decyzji do komisji rekrutacyjnej. Pięciu z nich uzyskało pozytywne efekty podjętych działań, jednak na poziomie decyzyjności dyrektora przedszkola, odwołania zostały odrzucone.

Walka z wiatrakami?
Rodzice często nie wiedzą, że mogą zawalczyć o przedszkole dla swojej pociechy. Większość z nich ma świadomość, że dla ich dziecka, jeśli ma ono trzy lata, miejsca może nie starczyć. Liczą po prostu na łut szczęścia. Nie zachęcają również statystyki, według których jednie dwójka rodziców zdecydowała się w zeszłym roku wystąpić do sądu. W Krakowie wyrok dotyczący terminów odwołań zapadł dopiero w grudniu, natomiast w Gdańsku rodzice ostatecznie nie stawili się na rozprawie.


Prawnicy zachęcają jednak do występowania z odwołaniami od decyzji komisji rekrutacyjnych. Być może podjęcie takich działań pokaże zakres problemów z opieką nad młodszymi dziećmi, których rodzice pracują i nie mają możliwości przebywać na urlopie wychowawczym do czasu nim ich maluch dostanie się do przedszkola.

Źródło: Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE