Marzy ci się własny biznes - wyciągnij rękę po unijne pieniądze. One nie gryzą

Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/przedsi%C4%99biorca-starcie-uruchomienie-593360/]StartStockPhotos[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Na początek poszukaj finansowania dla swojego pomysłu
Fot. Pixabay/ StartStockPhotos / CC O Na początek poszukaj finansowania dla swojego pomysłu
Jak myślę o biurokracji, to mam ciarki na plecach i skurcz żołądka. To co mnie osobiście najskuteczniej odciąga od prowadzenia jakiekolwiek formy działalności to stos papierów, które trzeba gromadzić, porządkować i przechowywać.

Z drugiej strony, nic się samo nie zrobi. Dać się pokonać na "dzień dobry" zwykłym papierzyskom. Co to, to nie. Trzeba zacisnąć zęby i spróbować.

Po pierwsze pomysł

Jeśli masz pomysł na własny biznes, to już połowa sukcesu. A to naprawdę sporo. Zatem jest pomysł, a środków na jego realizację brak? Otóż nie mogłaś trafić w lepszy moment! Rozpoczął się bowiem nabór wniosków o pozyskanie środków z funduszy unijnych na lata 2014 – 2020. I tak, dla mnie, to też jest czarna magia. Nie raz próbowałam zgłębić tajniki wszystkich programów, funduszy, obszarów, zupełnie bezskutecznie. Nie ma jednak co załamywać rąk. Jeśli sama nie czujesz się na siłach, możesz poprosić o pomoc specjalistów.

Po drugie fachowa pomoc

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich służą pomocą, choć czasami od nadmiaru przekazywanych przez nich wiadomości można dostać pomieszania zmysłów, ale tylko na początku. Jeśli uprzemy się, zdecydujemy, że nie złamie nas nadmiar pieniędzy, które czekają na wyciągnięcie ręki, to fundusze unijne zaczną przemawiać do nas ludzkim głosem. Może jednak być tak, że jest pomysł, ale cała reszta cię przerasta. Warto wtedy zgłosić się do doradcy, który poprowadzi za rękę przez odmęty biurokracji i pomoże złożyć wniosek o pozyskanie środków.
Kamila Luft
Grantus sp. z o.o.

Kiedy trafia do nas klient z pomysłem na działalność najpierw dopytujemy o szczegóły. Zdarza się, że takie osoby mają już przygotowany biznes plan, kalkulację kosztów, jakie muszą ponieść w związku z planowanym przedsięwzięciem. W perspektywie ubiegania się o fundusze unijne istotne jest skąd taka osoba pochodzi, z jakiego województwa, czy z miasta czy z obszaru wiejskiego, jaki planuje sposób dystrybucji ofert swojego przedsiębiorstwa. Kiedy zbierzemy najważniejsze, a zarazem podstawowe informacje, wówczas możemy doradzić, w który obszar unijnego dofinansowania przedstawiony pomysł się wpisuje, gdzie należałoby złożyć wniosek, aby uzyskać dofinansowanie.

Firmy doradcze wspierają swoich klientów w formalnościach. Przygotowują wniosek tak, by wpisywał się on w dany konkurs, spełniał założenia dotacji, później pomagają przy realizowaniu projektu, a na koniec przy jego rozliczeniu.
Kamila Luft
Grantus sp. z o.o.

Kobiety najczęściej ubiegają się o środki potrzebne na rozwój ich działalności. Jeśli jest to kosmetyczka, stara się o wsparcie zakupu jakiegoś urządzenia, fotela, czy otwarcia nowego salonu. Często też kobiety zgłaszają się po pomoc przy uzyskaniu środków na rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać możliwości uzyskania środków unijnych dla realizacji swojego pomysłu, poniżej podjemy kilka przykładów.
Daje możliwość wsparcia ludzi młodych do 29 roku życia, którzy są bezrobotni i nie uczestniczą w żadnych kształceniach i szkoleniach. Pomoc ma być wsparciem w zakresie określenia ścieżki zawodowej, uczestnictwa w szkoleniach i egzaminach, skorzystania ze stażu, praktyk, obejmuje ponadto dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Integralną częścią działań wspierających młode osoby jest Inicjatywa dla młodych.

Programy Regionalne poszczególnych województw

Uzyskanie dotacji determinuje między innymi miejsce zamieszkania. Warto sprawdzić, jakimi środkami i na co przeznaczonymi dysponują programy regionalne. Przykładowo w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego istnieje możliwość pozyskania wsparcia na uruchomienie działalności gospodarczej. Ma on na celu aktywizację osób bezrobotnych, rozwijanie własnej przedsiębiorczości oraz doskonalenie kompetencji.
Osoby, które chcą rozwijać się zawodowo, a mieszkają na wsi - mogą uzyskać dotację nawet w wysokości 100 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Środki z Inicjatywy JEREMIE można uzyskać w sześciu województwach. Wsparcie obejmuje ona przede wszystkim przedsiębiorstwa, które w normalnych warunkach miałby ogromne trudności z uzyskaniem kredytu. Środki można uzyskać na rozpoczęcie działalności.
Jest to fundusz, który ma charakter pilotażowy. Uruchomiony został w ośmiu województwach, w każdym po sześć powiatów o najwyższym wskaźniku bezrobocia. Przeznaczony jest dla kobiet, które już prowadzą działalność – środki mają wspomóc rozwój firmy oraz dla tych, które chcą działalność rozpocząć.

Ponadto istnieje możliwość uzyskania środków z urzędu pracy, ale o tym następnym razem, co by nie przytłoczyć nadmiarem wiadomości.

Jeśli masz jakieś pytania, pisz, będziemy się starali na wszystkie odpowiadać, a jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, spytamy ekspertów.

Jesteś przedsiębiorczą mamą? Dziecko pomogło ci nabrać wiatru w żagle? A może marzy ci się własny biznes?

Piszcie do nas na adres e-mail: kontakt@mamadu.pl (z dopiskiem "Przedsiębiorcza mama"), opowiedzcie nam swoje historie, napiszcie czego chciałybyście się dowiedzieć. Czekamy!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE