Posiew z pochwy - nieobowiązkowe, choć zalecane badanie w ciąży

Fot. Pixabay/[url=http://pixabay.com/en/pregnant-tummies-heart-244662/]tasha [/url] / [url=http://bit.ly/CC0-PD]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay/tasha / CC0 Public Domain
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym kobieta szczególnie starannie dba o swoje zdrowie, również intymne. Na kilka tygodni przed rozwiązaniem powinna wykonać posiew z pochwy – nieobowiązkowe badanie, które pozwoli na wykrycie we właściwym czasie bakterii chorobotwórczych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia dziecka.


Paciorkowce typu B – co to takiego?
Lekarze ginekolodzy, którzy opiekują się pacjentkami w stanie błogosławionym, pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży zalecają wykonanie posiewu z pochwy w kierunku wykrycia paciorkowców typu B (ang. GBS – Group B Streptococcus, łac. Streptococcus agalactiae). Zarażenie paciorkowcem nie daje żadnych objawów (nie powoduje swędzenia, pieczenia ani pojawienia się wydzieliny), dlatego konieczny jest posiew. Szacuje się, że nawet do 3 kobiet na 10 ciężarnych uzyskuje wynik pozytywny. Wskazaniem do badania przeprowadzonego jeszcze przed 35. tygodniem są stany zapalne pochwy lub sromu.

Paciorkowce B są drobnoustrojami, które występują w przewodzie pokarmowym i tworzą jego florę bakteryjną. Ze względu na bliskość pochwy i odbytu łatwo jest o zakażenie pochwy tą bakterią – jest to sytuacja dość powszechna (obserwowana u co piątej kobiety), ale w ciąży bardzo niebezpieczna.

Na czym polega posiew z pochwy?
Materiał do wykonania posiewu pobiera się specjalną wymazówką z dwóch miejsc – z przedsionka pochwy i z okolic odbytu. Wymaz pobrać może albo ginekolog, albo położna. Umieszcza się go na specjalnym podłożu, który jest najczęściej w komplecie z wymazówką. Następnie należy go przekazać do laboratorium mikrobiologicznego, które po upływie 5 dni poda wynik. Jeśli w pochwie ciężarnej stwierdzi się występowanie paciorkowców B, lekarz prowadzący zaleci, aby podczas porodu pacjentce podawać dożylnie antybiotyk z grupy penicylin, który uchroni przed zakażaniem noworodka.


Ginekolog może również zlecić badanie potwierdzające wcześniejszy wynik. W takim przypadku ocenia się obecność GBS w odbycie i moczu. Gdy potwierdzi się występowanie paciorkowców typu B w moczu, ich kolonizację określa się jako masywną. Warto też wykonać badanie, które pozwoli określić, na które antybiotyki paciorkowiec jest odporny.

Paciorkowiec może być groźny dla dziecka
Jeżeli paciorkowiec dostanie się jeszcze w trakcie ciąży do dróg rodnych poprzez zakażenie wstępujące, może spowodować zapalnie błon płodowych i ich przedwczesne pęknięcie. Przedwczesny poród jest wówczas nieuchronny. Istnieje ryzyko, że dziecko kobiety z paciorkowcem B podczas samego porodu zachłyśnie się wodami płodowymi zakażonymi tą bakterią. Może to skutkować pojawieniem się w pierwszym tygodniu życia poważnych problemów w funkcjonowaniu układu oddechowego lub sepsy, a w pierwszych 3 miesiącach życia wystąpieniem objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE