Czy ciąża może być nielegalna? 65-letnia Niemka spodziewa się czworaczków, a opinia publiczna grzmi

Fot. PixabayTryJimmy / CC O Poród może zagrać życiu i zdrowiu matki i dzieci
65-letnia Annegret urodzi czworaczki, jak sama mówi może robić, co chce i nie interesują jej opinie innych. Sprawa jest szeroko komentowana.

Na początku dyskusję wywołał fakt, ze ponad sześćdziesięcioletnia nauczycielka języka angielskiego i rosyjskiego w ogóle zdecydowała się na ciążę. W tym przypadku trudno mówić o wielkiej chęci posiadania dzieci, gdyż obywatelka Niemiec ma ich trzynaścioro. Najmłodsze urodziło się 11 lat temu, a najstarsze ma obecnie 44 lata. Annegret ma także siedmioro wnucząt. Jej dzieci mają pięciu ojców.

Jak oświadczyła telewizji RTL, zdecydowała się na kolejną ciąże, gdyż jej najmłodsza córka bardzo chciała mieć rodzeństwo. Wcześniej kobieta korzystając z banku nasienia, kilka razy decydowała się na zapłodnienia in vitro. Tym razem również tak się stało. W wyniku zabiegu wykształciły się cztery zarodki. Kobieta nie myślała o przerwaniu ciąży, natomiast zdecydowała się na przejście na emeryturę, by mieć więcej czasu na opiekowanie się noworodkami.

Poczwórna ciąża zagraża życiu i zdrowiu zarówno matki, jak i jej dzieci, stąd dyskusje nad rozsądkiem kobiety, której wiek z pewnością nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Ponadto zwraca się uwagę na fakt, że trudno ocenić, ile jeszcze lat przeżyje kobieta i kto w przypadku jej śmierci, będzie się zajmować dziećmi. Gdy one ukończą 18 lat, ich mama będzie miała 83.


Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że kobieta adopcji zarodków dokonała nielegalnie. Niemieckie przepisy ze względu na wiek nie pozwoliłyby jej na wykonanie zabiegu. Annegret nie ujawnia, gdzie wykonano in vitro, które w jej przypadku nazywa się patologicznym.
prof. Piotr Łuków
bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego

To jest kwestia odpowiedzialności za te dzieci, ale też - chciałoby się powiedzieć - kwestia bardziej zasadnicza. Tutaj nie mamy do czynienia z leczeniem, z osobą niepłodną, a z osobą w normalnym stadium ludzkiego życia, która ma oczekiwania wykraczające poza to, co należy do normalnych etapów ludzkiego życia. Czytaj więcej

Obecnie kobieta jest w 21 tygodniu ciąży, która na razie przebiega bezproblemowo.

Źródło: TVN24, theguardian.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE