Warszawa będzie miała wyjątkowy plac zabaw

[url=http://pixabay.com/pl/dzieci-hu%C5%9Btawka-gra%C4%87-rock-359176/]Pixabay[/url] / [url=http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Na Ursynowie powstanie wyjątkowy plac zabaw
Pixabay / CC O Na Ursynowie powstanie wyjątkowy plac zabaw
Pierwszy i jak na razie jedyny tego rodzaju powstanie na warszawskim Urysnowie. Będzie błękitno – zielony i taki, jaki wymarzyli sobie rodzice

Mowa o placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci. Ma on powstać przy przedszkolu specjalnym przy ulicy Teligi. O jego budowę zabiegała między innymi Rada Rodziców przedszkola, do którego uczęszcza około 50 dzieci.
Grażyna, mama Mateusza
pomysłodawczyni budowy placu zabaw

Wymarzyłam sobie, aby moje dziecko mogło się tutaj kreatywnie bawić. Dzieci z naszego przedszkola są mniej kreatywne niż inne, potrzebują więcej zabawek i specjalistycznych rzeczy, które właśnie tu mają powstać. Czytaj więcej


Do przedszkola na Urysynowie chodzą dzieci z autyzmem, z zaburzeniami rozwoju mowy, chorobami genetycznymi, z zespołem Downa, a także z porażeniem mózgowym jak również z upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Są to przedszkolaki w wieku od trzech dla ośmiu lat, dla których tradycyjne place zabaw niestety nie są dostępne ze względu na brak przystosowania dla dzieci z niepełnosprawnością.
Przy przedszkolu znajduje się ogród, w którym na razie znaleźć można zaledwie kilka zabawek. Dzieci wszystkie zajęcia rehabilitacyjne mają na w środku budynku. Niedługo może się to zmienić.

Rok temu powstała koncepcja placu zabaw, przy której tworzeniu uczestniczyli rehabilitanci, terapeuci, a także specjaliści od integracji sensorycznej. Głównym założeniem projektu było stworzenie takiego placu zabaw, który pobudzałby jak najwięcej zmysłów bawiących się na nim dzieci. Dlatego też do świata zabaw ma prowadzić kwiatowy tunel, który będzie wyostrzał węch, ma powstać labirynt z dźwiękami metra czy autobusu, by dzieci mogły oswoić miejskie dźwięki. Ponadto znaleźć się ma huśtawka dl dzieci na wózku oraz tak zwane bocianie gniazdo, w którym dzieci będą mogły bujać się na leżąco.

Samorząd dzielnicy przeznaczył na realizację pomysłu 500 tysięcy złotych, przy czym całkowity koszt budowy placu to 800 tysięcy, brakujące środku rodzice przedszkolnych dzieci będą chcieli uzyskać od sponsorów.
Ważną informacją jest, że codziennie po godzinie 17:00 aż do zmierzchu z plac zabaw będzie otwarty także dla tych dzieci, które do przedszkola nie uczęszczają.


Źródło: Gazeta.pl, halourysnow.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE