Zdobywania, luzu, przekraczania granic i odchodzenia. Właśnie tego powinnaś nauczyć swoje dziecko

Fot. 123RF
Czasem myślę o mężczyznach. O tych, których znałam kiedyś, któryś znam dzisiaj. Słucham przyjaciółek. O ich mężczyznach kiedyś i dzisiaj. Myślę wtedy: „chciałabym, żeby mój syn był inny. Chciałabym, żeby każda z nas potrafiła wychować mądrego mężczyznę. Takiego, który potrafi kochać. I nie robi tych wszystkich złych, głupich rzeczy, które robią mężczyźni ( tak, wiem, kobiety też, ale nie o nich jest ten tekst). A to przecież– w dużej mierze – jest w rękach nas matek, prawda?

Więc moim zdaniem każda matka powinna nauczyć swojego syna:

Szacunku i podziwu do kobiet
Dlaczego? Bo na tym opiera się każda miłość. Na szacunku i podziwie. Dziś pewien bliski mi mężczyzna powiedział o swojej mamie: „Zawsze bała się życia". To było smutne. Chłopiec (mężczyzna)nie powinien mieć takiego wzorca. Powinien dorastać u boku silnej, mądrej i pewnej siebie kobiety. Jednocześnie takiej, która nie buduje dystansu. Dzięki temu nie będzie kobietami pogardzał, nie będzie bał się silnych, niszczył słabszych.

Otwartości
Na życie, na innych. Znam mnóstwo mężczyzn wygłaszających ostrym tonem: „zawsze", „nigdy". „Kobieta musi to i tamto". „Porządny i dobry świat jest taki i owaki". Zawsze zastanawiam się kto w domu tłukł im do głowy, że trzeba żyć pod linijkę. Otwartość to pozbycie się każdego drobnomieszczańskiego „tak musi być" i zgoda na to, że świat jest różny. Chłopiec powinien mieć otwartą matkę, dzięki temu będzie mu się łatwiej żyło. I jego partnerce też.

Luzu
To naprawdę nieważne jak rzeczy leżą w lodówce. Nieważne też, jak wisi pranie i czy mięso dodaje się najpierw do warzyw czy odwrotnie. Brak luzu potrafi zabić każdą namiętność. A przecież luz jest prosty. Pokazujmy małym chłopcom, że nie ma sensu (tak bardzo) skupiać się na drobiazgach. Bo tylko wtedy wyrosną na mężczyzn, którzy nie robią awantury o źle odłożoną łyżkę.


Zdobywania
Dziś już mężczyźni potrafią to coraz rzadziej. A ja chciałabym, by mój syn potrafił zdobywać kobietę, której pragnie. Może jeśli będziemy naszym synom uświadamiać, że są dzielni, mocni, że zasługują na to, czego pragną – będą to potrafić, nie chowając się w żadne „nie mogę", „to za trudne".

Mówienia
O sobie, o swoich uczuciach. Nazywania rzeczy po imieniu. „Cierpię" zamiast uciekania bez słowa. „Źle mi" zamiast milczenia, „Jestem zazdrosny" zamiast przeglądania SMS–ów. „Porozmawiaj ze mną" zamiast cichych dni.

Słuchania
Bo jest tak samo ważne jak mówienie. Jeśli nie ważniejsze. I bez prawdziwego słuchania nie może poznać drugiego człowieka. I go pokochać.

Cieszenia się chwilą

Nasi synowie będą to potrafili jeśli nie będziemy przy nich uprawiać czarnowidztwa, zamartwiać się przyszłością, straszyć. Jest tu i teraz.

Przekraczania granic
W łóżku i w życiu. Jaki mamy na to wpływ my matki? Ogromny. Pokazując jak ważna jest fantazja, rozwijając wyobraźnię przez zabawy, opowiadanie historii, prowadząc ciekawe życie. Mówiąc: „idź, poznawaj, doświadczaj".

Pilnowania granic
Świat pełen jest mężczyzn, którzy nie potrafią się szanować siebie, bo ktoś kiedyś nie szanował ich. Ranią, dają się ranić, czasem wtapiają w kobietę. Grają w przemocowe gry.
Jeśli my będziemy dbać o to, żeby nie naruszać granic naszych synów, oni wyrosną na mężczyzn, którzy wiedzą, że w ogóle mają jakieś granice i nie wolno ich przekraczać.

Odchodzenia

Nie uciekania, nienawidzenia osoby, którą się skrzywdziło tylko dojrzałego mówienia: „koniec". Będą to potrafić jeśli nauczymy ich odpowiedzialności. I pokażemy, że tak czasem jest, że kogoś rozczarowujemy. Więc jeśli syn mówi: „Mamo, nie chcę iść na urodziny do Kasi, Franka" albo „Mamo, powiedz to tacie", tłumaczymy, że powinien sam to zrobić. Że ważne jest, by umieć się konfrontować z trudnymi sytuacjami.

Próbowania wciąż od nowa
Jeśli mały chłopiec będzie czuł się kochany i akceptowany przez matkę wyrośnie na mężczyznę, który się nie zraża w miłości. Nie będzie młodym Werterem, któremu wystarczy serce złamać raz. Porzucony przez kobietę nie zamieni się w potwora, który będzie niszczył każdą następną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE