W szkołach więcej lekcji etyki, ale też religii. Przybywa uczniów, którzy chodzą na oba przedmioty

Przybywa szkół, w których uczniowie chodzą zarówno na etykę, jak i na religię.
Przybywa szkół, w których uczniowie chodzą zarówno na etykę, jak i na religię. Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
Od tego roku szkolnego uczniowie mają łatwiejszy dostęp do lekcji religii w szkołach. To skutek podpisanego przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską rozporządzenia, w którym znalazł się zapis o tym, że szkoły mają obowiązek organizować takie zajęcia nawet wtedy, gdy chęć udziału w nim wyrazi nawet jedna osoba.

Do tej pory zajęcia etyki były w szkołach wtedy, gdy zapisało się na nie siedem osób.

Jak wynika z danych ministerstwa, w tym tym roku szkolnym etykę zorganizowano już w ponad 3,1 tys. szkół (aż 1,2 tys. to podstawówki). Jeszcze rok wcześniej przedmiotu uczono tylko w połowie z nich.

Uczniowie zainteresowani są etyką zwłaszcza w tych szkołach, w których lekcje prowadzone są ciekawie. Przykładowo w szkole podstawowej nr 11 na os. Wichrowe Wzgórza w Poznaniu na lekcje etyki uczęszcza prawie połowa uczniów.

Jak to możliwe? Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektor opracował specjalną broszurę dla rodziców, w której poinformował ich o tym, że etyka nie jest świeckim odpowiednikiem lekcji religii dla osób, które na religię chodzić nie chcą.

W broszurze można przeczytać, że etyka jest przede wszystkim jedną z dyscyplin filozoficznych. Uczy krytycznego, logicznego myślenia, twórczego i spontanicznego reagowania na nowe sytuacje i zagrożenia. A zajęcia z etyki nastawione są na wszechstronny osobowy rozwój uczniów.

Paradoksalnie, większy dostęp do etyki spowodował, że coraz więcej uczniów chce też uczyć się religii. Przedmiotu tego nie ma w 1209 szkołach w Polsce. To 4,37 wszystkich placówek. W poprzednim roku szkolnym (2013/14) odsetek placówek, w których nie było religii, wynosił 6,5 proc. (1813 szkół).

Ten wzrost to prawdopodobnie skutek tego, że uczniowie chodzą zarówno na etykę jak i na religię. Oba przedmioty są nieobowiązkowe.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE