Będą nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach

Ministerstwo infrastruktury przygotowuje przepisy, które doprecyzują zasady przewożenia dzieci w samochodach.
Ministerstwo infrastruktury przygotowuje przepisy, które doprecyzują zasady przewożenia dzieci w samochodach. Fot. Ryan Dickey / http://bit.ly/1u1JtbE CC BY 2.0 / http://bit.ly/1mhaR6e
Ministerstwo infrastruktury przygotowuje nowe przepisy dotyczące podróżowania najmłodszych. Projekt doprecyzowuje zasady przewożenia dzieci i dostosowuje je do wymagań stawianych przez Unię Europejską.

Co się w nim znajduje? Przede wszystkim wprost zapisany będzie zakaz przewożenia na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Projekt przewiduje, że w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci w wieku poniżej 3 lat nie będą mogły być przewożone. To oznacza, ze dziecko nie będzie mogło jechać w pojeździe zabytkowym, które z reguły pasów nie mają.

Ponadto znajduje się w nim zapis mówiący o tym, że dzieci w wieku co najmniej 3 lat mające co najmniej 135 cm wzrostu mogą być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Z kolei dzieci w wieku co najmniej 3 lat oraz mające mniej niż 150 cm wzrostu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE