W Unii pigułka „dzień po” bez recepty. Czy tak będzie też w Polsce?

Unia Europejska zdecydowała o zniesieniu recept na "pigułki po stosunku." Ale każdy kraj sam musi zdecydować, czy się do tych zaleceń zastosuje.
Unia Europejska zdecydowała o zniesieniu recept na "pigułki po stosunku." Ale każdy kraj sam musi zdecydować, czy się do tych zaleceń zastosuje. Fot. e-MagineArt.com / http://bit.ly/1HZwdwy CC BY 2.0 / http://bit.ly/1mhaR6e
Pigułki "dzień po", czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, mogą być sprzedawane bez recepty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Taką decyzję podjęła właśnie Komisja Europejska.

Decyzja Komisji dotyczy tabletek ellaOne, które zapobiegają niechcianej ciąży nawet 5 dni po stosunku płciowym.

Dlaczego w Unii chcą zrezygnować z tych recept? Chodzi o to, że zwiększyć skuteczność awaryjnej antykoncepcji, bo najlepiej jest, gdy pigułka zażywana jest do 24 godzin po stosunku.

Niewykluczone jednak, że u nas recepty pozostaną, bo jeśli jakiś kraj Wspólnoty będzie chciał je zachować, może to zrobić. Już wiadomo, że od recept nie odejdą Niemcy. Polskie ministerstwo zdrowia nie chce się jednak na ten temat wypowiadać twierdząc, że jak dotąd nie dostali żadnego komunikatu w tej sprawie. Ale polscy eksperci zasiadający w Europejskiej Agencji Lekarstw są zniesieniu recept przeciwni.

Źródło: TVN24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE