Specjalny rok dla rodzin z dziećmi. Zobacz, co naprawdę się zmieni

W tym roku wchodzi w życie kilka ustaw, które wspierają rodziny. Skorzystają na nich zwłaszcza ci, którzy mają kilkoro dzieci.
W tym roku wchodzi w życie kilka ustaw, które wspierają rodziny. Skorzystają na nich zwłaszcza ci, którzy mają kilkoro dzieci. Fot. Bengrey / http://bit.ly/141AC2N CC BY-SA 2.0 / http://bit.ly/1dsePQq
Nowy rok zawsze oznacza zmiany. W tym roku wyjątkowo dużo dzieje się w zakresie przepisów dotyczących sytuacji rodzin i dzieci. Sprawdź, co nowego będzie się działo:

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że od 2015 r. zmieniają się zasady nadawania imion dzieciom. Bez problemu będzie można nadawać już imiona obcojęzyczne oraz zniesiony został wymóg co do tego, by imię jednoznacznie określało płeć. Z początkiem roku weszła w życie także Karta Dużych Rodzin, która uprawnia jej posiadaczy do zniżek i ulg. Ale to jeszcze nie wszystko.

Zmieniają się zasady odliczania ulg na dzieci
W tym roku przepisy prawa podatkowego po raz pierwszy umożliwiają wielodzietnym z niższymi dochodami odliczyć całą przysługującą im ulgę na dzieci.

Do tej pory jeśli ktoś zarabiał za niewiele i zapłacić niższy podatek niż przysługująca mu ulga, nie mógł jej całej odliczyć. Teraz, po zmianach przepisów będzie mógł wystąpić do państwa o zwrot nadwyżki w uldze, która nie została odliczona od podatku.

Po raz pierwszy z tego rozwiązania będzie można skorzystać rozliczając podatek za 2014 r. Dla przypomnienia: deklaracje podatkowe trzeba złożyć do końca kwietnia.

Przedszkola i żłobki na uczelniach
Uczelnie wyższe staną się przyjaźniejsze studiującym rodzicom. Od tego roku rusza rządowy projekt budowy tam żłobków i przedszkoli. Na tę wspólną inicjatywę ministerstw pracy i nauki przeznaczono 10 mln zł.

Pieniądze zostaną przyznane w ramach rządowego Programu Maluch. Oznacza to, że zgodnie z istniejącymi już zasadami, refundowane będzie 80 proc. kosztów utworzenia żłobków, klubów dziecięcych lub miejsc dziennej opieki, a także 80 proc. kosztów ich utrzymania.


Punkty za wielodzietność i dopłaty
Jeśli mieszkasz w Warszawie, a twoje dziecko czeka w kolejce do żłobka, to koniecznie musisz to potwierdzić. Jeśli rodzice nie zrobią tego do połowy miesiąca, dziecko zostanie usunięte z systemu.

Wnioski warto aktualizować także z tego powodu, że od tego roku zmieniają się nieco zasady przyznawania punktów podczas rekrutacji. W tym roku władze miasta zdecydowały się też mocno punktować rodziny, które wychowują więcej niż jedno dziecko. W dodatku liczą się wszystkie dzieci w rodzinie – do 18 roku życia. Do tej pory punkty dostawało się tylko za te dzieci, które nie ukończyły 14 lat.

Zmiany czekają także na rodziców w Lublinie. Od tego roku rodzice posyłający dziecko do takiej placówki, dostaną dofinansowanie w wysokości 400 zł na dziecko przebywające w niepublicznym żłobku i 200 zł na dziecko w klubie malucha.

Program „Chrońmy dzieci” w całej Polsce
Realizowany do tej pory w stolicy program Fundacji Dzieci Niczyje „Chrońmy dzieci” certyfikujący te placówki, które walczą z przemocą zyska wymiar ogólnopolski. Jest to możliwe dzięki współpracy, jaką organizacja nawiązała z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W szkołach, przedszkolach i żłobkach, które chcą chronić dzieci, każda osoba z personelu zostanie przeszkolona i będzie wiedziała, jakie są symptomy krzywdzenia. Wyznaczona zostanie osoba, do które mają zgłosić się inni pracownicy, gdy zachodzi podejrzenie krzywdzenia dziecka.

Z kolei dzieci mają zajęcia o przemocy i jej przeciwdziałaniu, w gablotach na korytarzach wiszą informacje, gdzie szukać pomocy, jest np. numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Otrzymany certyfikat zostanie powieszony w widocznym miejscu. Tak by rodzice wiedzieli, że szkoła nie będzie przymykała oczu na ich złe zachowania wobec dzieci.

Zakaz sprzedaży śmieciowego jedzenia
Wszystko wskazuje na to, że 1 września tego roku wejdzie uchwalony jesienią przez Sejm zakaz sprzedaży w szkołach śmieciowego jedzenia.

Chodzi tu przede wszystkim o produkty zawierające zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do powstania np. cukrzycy czy otyłości.

To przede wszystkim chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Szczegółowej listy jeszcze nie ma - określi ją dopiero minister zdrowia w specjalnym rozporządzeniu. Obejmie ono także jedzenie podawane np. w stołówkach.

Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu.

Uczniowie dostaną nowe legitymacje
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała właśnie rozporządzenie dotyczące nowych legitymacji szkolnych. Teraz oprócz nazwiska i imienia ucznia oraz daty jego urodzin, znajdzie się także numer PESEL.

Jest on potrzebny by łatwo, było sprawdzić w systemie eWuś, czy dziecko jest ubezpieczone.

Legitymacje będą wymieniane sukcesywnie począwszy od marca tego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE