Sąd w Irlandii wydał zgodę na odłączenie ciężarnej kobiety od aparatury

Sąd w Irlandii wydał zgodę na odłączenie ciężarnej kobiety od aparatury
Sąd w Irlandii wydał zgodę na odłączenie ciężarnej kobiety od aparatury Fot. Prescott Pym / CC BY / http://bit.ly/1jNlqZo / http://bit.ly/1Bd2bkO
Historia, która od kilku tygodni wzbudzała kontrowersje nie tylko w Irlandii, zakończyła się orzeczeniem sądu. Kobieta zostanie odłączona od aparatury.

Młoda Irlandka w 17. tygodniu ciąży, u której 3 grudnia stwierdzono śmierć mózgu była - pomimo protestów rodziny - podłączona do aparatury podtrzymującej życie. Dyrekcja i lekarze szpitala nie wiedzieli, jaką decyzję podjąć, ponieważ prawo w Irlandii zakazuje aborcji w innych sytuacjach, niż zagrożenia życia matki. Według szpitala odłączenie kobiety byłoby jednoznaczne z aborcją, dlatego też nie chciał się zgodzić z wolą rodziny.

Żaden z siedmiu lekarzy zeznających w tej sprawie, nie widział sensu w dalszym kontynuowaniu leczenia. Stwierdzili, że nie ma prawie szans, aby dziecko urodziło się zdrowe, dlatego przychylili się do wniosku rodziny kobiety. Pogarszający się stan zdrowia Irlandki, kolejne infekcje, otwarta rana głowy i podawane leki, mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i niosą, ich zdaniem, zbyt duże ryzyko powikłań.

Zważywszy na te informacje, sąd w Dublinie uznał, że dalsze leczenie „pozbawiłoby kobietę prawa do godnej śmierci”, a dla rodziny byłoby „niewyobrażalnym cierpieniem”. Prawnik z urzędu reprezentujący nienarodzone dziecko zapowiedział, że nie będzie składał apelacji.


Źródło: The Indenpendent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE