Rzecznik Praw Dziecka krytykuje niektóre zapisy Karty Dużej Rodziny

Fot. Materiały promocyjne KDR / http://goo.gl/rs62ch
Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, że Karta Dużej Rodziny wcale nie przysługuje wszystkim dzieciom wychowującym się w rodzinach wielodzietnych. Wskazuje na związki partnerskie i sytuacje, w których wspólnie wychowywane są dzieci “dzieci z pierwszego związku oraz dzieci nowego partnera/partnerki. Zdaniem Rzecznika to sytuacja “bardzo częsta”.

Karta Dużej Rodziny - prezydent podpisał ustawę
Podpisana 22 grudnia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o Karcie Dużej Rodziny przyznaje rodzinom, w których jest co najmniej trójka dzieci szereg zniżek i ulg. Uprawnienia dotyczą zarówno dzieci, jak i opiekunów - taniej będą płacili m.in. za przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe.

Oprócz zniżek w instytucjach publicznych są również oferowane przez przedsiębiorców, którzy mają odpowiednią umowę z ministerstwem pracy lub wójtem. Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl. Do tej pory złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR, z czego odebrano już blisko pół miliona.

Rzecznik Praw Dziecka krytycznie
Tymczasem Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w przesłanym niedawno do ministra pracy piśmie skarży niektóre zapisy dotyczące Karty Dużej Rodziny.
Marek Michalak, RZECZNIK PRAW DZIECKA

Do mojego biura wpływają skargi rodziców i opiekunów dzieci dotyczące odmowy przyznania Karty Dużej Rodziny osobom pozostającym w nieformalnych związkach, a wychowującym wspólnie co najmniej troje dzieci. Bardzo często zdarza się, że opiekunowie wychowują swoje dzieci z pierwszego związku oraz dzieci nowego partnera/partnerki. W tym czasie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i oboje pokrywają koszty związane z wychowaniem dzieci.

Michalak przytacza jedną ze zgłoszonych mu spraw, w która dotyczyła odmowy przyznania KDR mężczyźnie wychowującemu wspólnie z partnerką czwórkę dzieci (dwoje z pierwszego związku oraz dwoje z drugiego). “Ojcu odmówiono przyznania uprawnienia pomimo, że faktycznie prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z partnerką i czwórką dzieci” - konkluduje Michalak. Przypomina, że regulacje te dotyczą tylko sytuacji, w których opiekunowie tworzą związek nieformalny - gdyby zawarli małżeństwo, to KDR przysługiwałaby.
Marek Michalak, RZECZNIK PRAW DZIECKA

Taka sytuacja może spotkać się z zarzutem nierównego traktowania rodzin wychowujących dzieci w związkach małżeńskich oraz tych, które małżeństwa nie zawarły. Uprawnienia przyznawane w Karcie Dużej Rodziny służyć mają dorosłym (rodzicom, opiekunom) ale również najmłodszym członkom rodziny. Ci zaś nie mają wpływu na to, w jakiego typu związku (formalnym/nieformalnym) pozostają ich opiekunowie

Rzecznik podkreśla, że program wspierania rodzin wielodzietnych powinien zapewniać równy dostęp do ulg niezależnie od form związku opiekunów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE