Nauka, historia, sztuka, czyli literatura dziecięca dużego formatu

Fot. Materiały prasowe / Screen ze strony 2koty / http://bit.ly/1zmFOdZ
Wydawcy literatury dla dzieci i młodzieży zdecydowanie nie próżnują w tym roku. Dzięki temu podczas przedświątecznych odwiedzin w księgarni, powinniśmy zarezerwować sobie trochę czasu — zdecydowanie będzie w czym wybierać. Nakładem Wydawnictwa Widnokrąg właśnie ukazały się dwie wyjątkowe propozycje, o które warto uzupełnić biblioteczkę malucha i ucznia.

Narodziny liter

Autorzy — Franciszka W. i Stefan Themersonowie, za pomocą słowa i obrazu przedstawiają dzieje międzyludzkiej komunikacji, jej ewolucji i różnorodności form. Temat wydawałby się z pozoru skomplikowany, jednak dzięki ciekawym rozwiązaniom graficznym, całość dobrze prowadzi czytelnika (i tego małego i tego dorosłego) po meandrach historii i antropologii.

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku szkolnym i doskonale realizuje pierwsze dziecięce fascynacje historią ludzkości. Opowiada, jak człowiek wymyślił litery, alfabet i współczesny sposób komunikowania się za pomocą pisma. Piktogramy i hieroglify to kolejne przystanki na drodze do dobrze znanego dziś pisma.
W charakterystyczny dla siebie sposób autorzy stworzyli historię, w której treść i obraz przenikają się nawzajem, tworząc spójną i przede wszystkim wciągającą formę.

Książka ukazała się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czerwony i Zielony

Reguły i zasady otaczają nas z każdej strony, od tych jasno sformułowanych przez ludzi czy instytucje, po te nieformalne i umowne. Ale po co i dlaczego ich przestrzegać? Dla trzylatków nie jest to już tak oczywiste, jak ich istnienie. Książka "Czerwony i zielony" w bardzo przystępny sposób tłumaczy małemu dziecku dlaczego należy przestrzegać, często niezrozumiałych dla niego zasad. To bardzo ciekawy tytuł i nieoceniona pomoc wychowawcza. Autor poprowadził fabułę tej książki, w sposób jasno ilustrujący potrzebę wspólnego działania i zgody.

Kiedy uważnie przechodzimy lub przejeżdżamy rowerem przez skrzyżowanie, zabawne ludziki z sygnalizacji świetlnej – Czerwony i Zielony – zgodnie czuwają nad naszym bezpieczeństwem i porządkiem na drodze. Do czasu. Co się stanie, gdy pewnego dnia pokłócą się o to, który z nich jest ważniejszy? Obrażony Zielony opuszcza domek przy skrzyżowaniu i wyrusza w miasto. Ogromny bałagan, jaki powstał na ulicach bez sygnalizacji świetlnej, o jeden z najmniejszych problemów…

Książka „Czerwony i Zielony” może służyć pomocą w realizacji Podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie bezpieczeństwa na drodze.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego (Institut Français) w ramach programów wsparcia wydawniczego.


Pozostaje nam, życzyć wszystkim udanej lektury.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE