Ciężarne powinny unikać ftalanów. Kontakt z nimi obniża inteligencję dziecka

Jeśli matka w czasie ciąży unikała ftalanów, dziecko jest inteligentniejsze - dowodzą naukowcy.
Jeśli matka w czasie ciąży unikała ftalanów, dziecko jest inteligentniejsze - dowodzą naukowcy. Fot. 123 RF
Dzieci, których matki w ostatnich miesiącach ciąży miały sporo do czynienia z ftalanami, wypadają słabiej w testach na inteligencję - ostrzegają naukowcy z Columbia University.

Badacze z Columbia University przebadali mocz 328 ciężarnych kobiet na obecność trzech rodzajów ftalanów. Następnie śledzili rozwój ich dzieci przez siedem lat. Następnie maluchy poddano testom na inteligencję.

Okazało się, że poziom ftalanów w moczu matki pod koniec ciąży korelował negatywnie z wynikiem testu IQ dziecka. Dzieci matek, u których wykryto najwyższe stężenie ftalanów, osiągały wyniki średnio o 7 punktów słabsze niż potomstwo kobiet, których mocz zawierał najniższy poziom tych substancji.

Problem jednak w tym, że ftalanów trudno uniknąć. Są to substancje chemiczne, o których szkodliwości mówi się już od dawna. Używa się ich do produkcji plastików, smarów, rozpuszczalników, kosmetyków (dezodorantów, lakierów do paznokci, perfum, szamponów, sprayów do włosów), podłóg winylowych, zabawek dla dzieci czy nawet w folii i opakowań do żywności.

Źródło: Medexpress.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE