Rzecznik Praw Dziecka: rodzicom 6-latków obiecano małe klasy, ale rząd chce to zmienić

Rzecznik Praw Dziecka chce pozostawienia maks. 25 uczniów w klasie
Rzecznik Praw Dziecka chce pozostawienia maks. 25 uczniów w klasie Fot. Jola Lipka / witryna internetowa RPD
Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko propozycji rządu, aby klasy I-III mogły być liczniejsze niż 25. uczniów. I przypomina, że małe grupy były rodzicom obiecane w debacie o wysyłaniu sześciolatków do szkół. Minister Edukacji Narodowej odpiera zarzuty i przekonuje, że takie sytuacje zdarzą się incydentalnie, a i tak zawsze będą musieli zgodzić się na to rodzice.

Rząd: w klasach I-III może być więcej niż 25 dzieci
Przyjęte niedawno przez rząd zmiany wprowadzają możliwość zwiększenia liczebności uczniów w pierwszych trzech klasach ponad dotychczasowy limit 25 osób. Do tej pory limit był nieprzekraczalny, ale zgodnie z nowymi propozycjami, jeśli w czasie roku szkolnego szkoła przyjmie dodatkowych uczniów do klas I-III to może ich przyłączyć do klasy, w której jest już 25 uczniów. Jeśli przyjmie więcej niż dwóch nowych - musi zapewnić w takiej klasie asystenta nauczyciela.

RPD: w klasach I-III nie więcej niż 25 dzieci
Zmiany nie podobają się Markowi Michalakowi, rzecznikowi praw dziecka. Uważa, że stoją “w sprzeczności z najlepiej pojętym dobrem dziecka”. Rzecznik protestował już na etapie prac w MEN, ale - jak przypomina - jego stanowisko “niestety nie znalazło zrozumienia”. Michalak wysłał list otwarty do posłów zajmujących się teraz sprawą zmian w ustawie oświatowej, w którym apeluje, aby rządowe propozycje w Sejmie wykreślono.
Marek Michalak

Wierzę, że (...) Sejm zagwarantuje dzieciom realizację ich prawa do nauki w warunkach umożliwiających pełnię harmonijnego rozwoju. Jest to tym istotniejsze, że problem dotyczy bardzo małych dzieci (w wieku 6-9 lat). Podkreślam, że negatywnie oceniam propozycję zmiany liczebności klas na pierwszym etapie edukacji

Zdaniem Michalaka obecny limit 25 uczniów w najmłodszych trzech klasach to dobre rozwiązanie. “Kierując się zasadą, że obowiązujące prawo powinno być spójne, jasne i zrozumiałe, a przede wszystkim biorąc pod uwagę dobro nąjmłodszych oraz konieczność zapewnienia im właściwych warunków nauki, wychowania i bezpieczeństwa postuluję ponownie, aby utrzymany został w niezmienionej formie” - pisze RPD do Sejmu.

Niewielkie klasy były obiecywane rodzicom
Rzecznik przypomina też, że obietnica małej liczebności klas “była mocnym argumentem w wielkiej społecznej dyskusji na temat obniżenia wieku szkolnego”, a on sam wspierał resort edukacji we wprowadzeniu tego rozwiązania.


Na problem wycofywania się z obietnicy maksymalnej liczby uczniów zwracała też uwagę w niedawnym wywiadzie dla MamaDu Karolina Elbanowska, która wraz z mężem w ramach działania Fundacji Rzecznik Praw Rodzica od lat walczy z obowiązkiem posyłania sześciolatków do szkół.

MEN: zmiany mają na celu dobro dzieci
W rozmowie z MamaDu minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wyjaśniła, że zmiany mają na celu przede wszystkim dobro najmłodszych uczniów. Podkreśliła, że przepisy w obecnym kształcie z jednej strony ograniczają liczbę uczniów, ale z drugiej - nakładają na szkoły rejonowe obowiązek przyjmowania uczniów w dowolnym momencie roku szkolnego (np. z powodu przeprowadzki).
Joanna Kluzik-Rostkowska

Spójrzmy na sytuację oczami 6-7 letniego dziecka, które trafia do szkoły, zaprzyjaźnia się, tworzy grupę i czuje się bezpiecznie. I nagle, w dowolnym momencie roku szkolnego (po przyjściu do klasy 26 ucznia - przyp. MamaDu) dyrektor musi podzielić tę klasę

Minister podkreśla też, że warunkiem pozostawienia klasy z większą liczbą uczniów jest zgoda tzw. Trójki Klasowej (przedstawicieli rodziców). W przypadku jej braku klasa musi zostać podzielona.

Według danych Ministerstwa średnia liczebność klas I-III to 18 uczniów. Zdaniem Kluzik-Rostkowska sytuacje, w których wszystkie klasy w danej szkole miały 25 uczniów, to sytuacje incydentalne i tylko dla takich przypadków wprowadzono proponowane w ustawie zmiany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE