Czy Rzecznik Praw Dziecka namawia rodziców do manipulacji i okłamywania najmłodszych? Internetowa wojna o Św. Mikołaja

Marek Michalak chce, aby dzieci wierzyły w Świętego Mikołaja
Marek Michalak chce, aby dzieci wierzyły w Świętego Mikołaja Fot. Biuro Rzecznika Praw Dziecka / http://brpd.gov.pl/node/40360
Dzieci mają prawo wierzyć w Świętego Mikołaja. Pomóżmy zatrzymać tę wiarę jak najdłużej - napisał na Facebooku Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. I od razu spotkał się z krytyką internautów, że namawia rodziców do manipulacji i okłamywania dzieci. Jakby tego było mało, rzecznik swój wpis opatrzył logotypem akcji nakłaniającej do reagowania na przemoc wobec dzieci.

Czy Św. Mikołaj istnieje? Michalak zabiera głos
Spór o to, czy i kiedy dzieci powinny dowiedzieć się o wątpliwościach dotyczących istnienia Świętego Mikołaja trwa od dekad. I co roku wybrzmiewa najgłośniej w grudniu. Ale w 2014 roku atmosferę podgrzał z wysokości swojego stanowiska Marek Michalak. Kontrowersje wzbudził ten wpis:
Jako jedna z pierwszych zareagowała Agnieszka Stein, psycholog i znana autorka książek z dziedziny psychologii dziecięcej oraz blogerka MamaDu.

Dzieci mają prawo, żeby ich nie okłamywać. Co za straszny stereotyp. Czy autor tego tekstu chce powiedzieć, że wszyscy rodzice, którzy nie mówią dziecku o Mikołaju robią im krzywdę? Tak jak mogę uszanować prawo rodziców do tego, żeby w ich domu była wiara w Mikołaja tak chyba wprowadzanie takiego obowiązku to gruba przesada. Czytaj więcej

Zdecydowana większość osób biorących udział w dyskusji zgadza się z tą opinią. Rzecznikowi zarzuca się namawianie rodziców do manipulacji i okłamywania dzieci.
Gosia Stańczyk, internautka

Czy Rzecznik Praw Dziecka nie powinien wspierać DZIECI i ICH PRAW? Spodziewałabym się odwrotnej akcji, chroniącej dzieci przed manipulacją, rózgami i oczekiwaniem "grzeczności". Czuję się poruszona, dotknięta, bezsilna wobec takich oświadczeń. Nie uważam ani pielęgnowania tradycji św. Mikołaja ani mówienia dzieciom prawdy niezależnie od wieku za przemoc. Nie życzyłabym też sobie, żeby ktoś postronny na taką lub inną moją decyzję jakkolwiek reagował. Natomiast ta wypowiedź moim zdaniem zdecydowanie przekracza kompetencje Rzecznika Praw Dziecka, a wkracza w kompetencje rodzicielskie.

Święty Mikołaj w kontekście przemocy
Już sam zapis wzbudza dyskusje, ale jeszcze mniej zrozumiałe dla internautów wydaje się umieszczenie go w kontekście akcji REAGUJ. MASZ PRAWO. Bardziej lub mniej świadomie rzecznik zestawia wiarę w Świętego Mikołaja z przemocą wobec dzieci. Bo akcja REAGUJ.. to oficjalna kampania RPD - w jej opisie napisano m.in. “Świadkiem przemocy możesz być wszędzie – na ulicy, po sąsiedzku, w pracy. REAGUJ.MASZ PRAWO. Twoja reakcja może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka”.

Nic więc dziwnego, że część facebookowiczów jest oburzona wykorzystaniem akcji do promocji wiary w Świętego... Ironizują, że być może taka sama reakcja jak na przemoc jest potrzebna również wtedy, gdy rodzic mówi dziecku, że Święty Mikołaj nie istnieje.
Anna Golus, internautka

Ten tekst udostępniony w ramach kampanii "Reaguj. Masz prawo" oznacza: Rodzice, którzy nie "pomagają Mikołajowi" łamią "prawa dziecka" i należy "reagować". Czytaj więcej

Rzecznik na razie milczy
Co dokładnie miał na myśli Marek Michalak udostępniając wpis na razie nie wiadomo. Choć trudno podejrzewać rzecznika o złe intencje, to jednocześnie apelowanie o pomoc dla wiary w Świętego Mikołaja faktycznie wydaje się wykraczać poza ustawowe uprawienia. Do czasu publikacji tego artykułu MamaDu nie udało się uzyskać komentarza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE