Gdyby nie przytomna reakcja mamy z bratem mogłoby być bardzo źle. [list do redakcji]

Wypadki mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Ważne, żeby w takiej sytuacji umieć pomóc.
Wypadki mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Ważne, żeby w takiej sytuacji umieć pomóc. Fot. Kasia Bialasiewicz/ 123RF.com
Dziś mój młodszy brat (11 lat) podczas obiadu zachłysnął się kawałkiem ziemniaka i zaczął się dusić. Nasz ojciec zbaraniał, mój narzeczony zbaraniał, i w końcu ja zbaraniałam i tylko nasza Mama zachowała zimną krew – napisała do naszej redakcji Karolina. I namawia, żeby jak najwięcej osób nauczyło się udzielania pierwszej pomocy.

Droga Redakcjo MamaDu!

Choć mamą jeszcze nie jestem i w najbliższej przyszłości nie zostanę, z wielkim zaciekawieniem czytam co tam ciekawego piszecie.

Mam do Was ogromną prośbę: napiszcie coś o Mamach-Bohaterkach i ludziach dorosłych kontra pierwsza pomoc. Chodzi mi o to, abyście i Wy dołączyli do grona ludzi walczących o edukację zarówno ludzi większych jak i tych całkiem małych w zakresie pierwszej pomocy. Może posuniecie nasz świat chociaż o krok do przodu.

Co mnie skłoniło do tej prośby: dziś mój młodszy brat (11 lat) podczas obiadu zachłysnął się kawałkiem ziemniaka i zaczął się dusić. Nasz ojciec zbaraniał, mój narzeczony zbaraniał, i w końcu ja zbaraniałam (ja, która przechodziłam niezliczone kursy i szkolenia z pierwszej pomocy i chciałam studiować medycynę), i tylko nasza Mama zachowała zimną krew i gdyby nie ona prawdopodobnie skończyłoby się wielkimi łzami, szokiem i karetką.

Ja zasady pierwszej pomocy znam, ale spanikowałam. Ale: mój narzeczony nie ma pojęcia, a jeśli chodzi o mojego ojca to jego zachowanie podczas tego incydentu uświadomiło mi dziś, że jeśli chodzi chociażby o zachłyśnięcia, nadal pokutuje wiele groźnych mitów: na przykład, w przypadku mojego ojca, że w takiej sytuacji trzeba podnieść ręce dziecka do góry i walić je po plecach.


I dotarło dziś do mnie, że nie dość, że w tym naszym świecie powszechna jest znieczulica, to jeszcze, jak już ktoś wyczulony się znajdzie, często będzie to osoba, która o pierwszej pomocy wie bardzo niewiele i często wiedza ta opiera się właśnie na mitach.
Mam nadzieję, że kiedyś uda się to zmienić. I że pomożecie.
Dziękuję za uwagę i życzę ciepełka w te zimne dni.
Karolina
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE