Sezon grypy zbliża się wielkimi krokami. Jak nie dać się pokonać wirusom?

Dzieci, które się zdrowo odżywiają, rzadziej zapadają na sezonową grypę.
Dzieci, które się zdrowo odżywiają, rzadziej zapadają na sezonową grypę. Fot. 123 RF
Zima w naszej szerokości geograficznej to trudny czas. Jest zimno i ciemno, a złe samopoczucie wiele osób próbuje podratować słodyczami i wysoko kalorycznym jedzeniem. To jednak nie najlepszy sposób, bo nastrój poprawi się może na chwilę, ale za to pogorszy się znacznie wtedy, gdy znów trzeba zdjąć swetry i kurtki. Może więc lepiej będzie, jeśli zamiast cukru dostarczymy organizmowi potrzebnych mu witamin i minerałów?

Zimą brakuje witamin
Liczne badania pokazują, że w okresie jesienno – zimowym w organizmach brakuje przede wszystkim witamin A, E, C i B6. A ich niedobory odbijają się właśnie na złym samopoczuciu, obniżonej odporności i stanie włosów, paznokci czy cery.

Na niedobory witamin narażone są zwłaszcza dzieci, które nawet w sezonie niezbyt często sięgają po warzywa, a czasami także owoce. Witamin brakuje również kobietom w ciąży. W tym ostatnim przypadku jest to szczególnie niebezpieczne, bo niewłaściwe odżywianie w tym okresie może prowadzić do niedorozwoju płodu.

Z drugiej strony jest to zaskakujące, bo przecież w dzisiejszych czasach w sprzedaży warzywa i owoce są dostępne przez cały rok. Problem w tym, że zimą nie są one tak smaczne jak latem i często dlatego nie mamy na nie ochoty. Ale czy musi tak być?

Trzeba wycisnąć, to co najlepsze
Zachętą do jedzenia zdrowych produktów jest zwykle dobry sposób ich przyrządzenia. Trzeba zrobić tak, by wydobyć z warzyw i owoców wszystko, co najlepsze. Z pomocą może przyjść wówczas nowe urządzenie kuchenne Nutribullet.


To coś więcej niż typowy blender, bo jest przede wszystkim znacznie od niego mocniejszy – moc silnika to aż 600 W. Jest też trwalszy. Konstrukcja jest bardzo solidna, metalowa. A ekstrakcyjne ostrze nie tylko tnie produkty, ale także je miażdży. Jest też szybki – wystarczy ok. 30 sekund, by mieć gotowy napój. Obsługa jego jest tak prosta, że z łatwością poradzi sobie z nim nawet dziecko.

Po co to wszystko? Zaletą Nutribulleta jest to, że nie tylko rozdrabnia pokarmy, ale także uwalnia składniki odżywcze zawarte w jedzeniu, a nawet w jego ziarnach, skórkach czy łodygach. A to z reguły miejsca, w których jest najwięcej wartościowych mikroelementów.

To bardzo ważne, bo wiele dobroczynnych składników odżywczych jest głęboko ukrytych na poziomie komórkowym, dlatego ich przyswajanie jest utrudnione, a często wręcz niemożliwe.

Najlepszym i najszybszym sposobem na dotarcie do nich jest ekstrakcja. Gdy owoce, warzywa, orzechy czy ziarna są rozbijane na najlepiej trawione cząstki, przyswajalność zawartych w nich składników odżywczych może wzrosnąć nawet o 30 proc. Dzięki temu ciało może faktycznie je absorbować i w odpowiedni sposób je wykorzystywać.

Nutribullet radzi sobie dobrze nawet z owocami zmrożonymi.

Dobre dla dzieci i kobiet w ciąży
Bomba witaminowa dostarczana z takim napojem to najprostszy sposób na poprawę samopoczucia i redukcję zmęczenia. Dzięki zawartym w napoju substancjom aktywnym poprawia się także wygląd. Skóra osoby pijącej w ten sposób przyrządzone napoje jest świeża i jaśniejąca. O typowej dla Polaków, ziemistej cerze można wtedy zapomnieć.

Taki sposób pozyskiwania produktów odżywczych jest szczególnie ważny dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli one będą się zdrowo odżywiać, dziecko będzie odżywiać się lepiej.

W przypadku żywienia małych dzieci znaczenie ma jednak także to, że urządzanie idealnie rozdrabnia jedzenie, dzięki czemu ryzyko zadławienia zostaje zminimalizowane. A szybkość, z jaką rozdrabnia pożywienie, powoduje, że młode mamy mają więcej czasu na zabawę z dziećmi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE