BARTEK – obuwie, w którym Twoje dziecko będzie bezpieczne!

"Bezpieczny, bo widoczny"
"Bezpieczny, bo widoczny" Fot. Materiały prasowe
Marka BARTEK jest głównym partnerem niezwykle ważnej akcji społecznej „BEZPIECZNY, BO WIDOCZNY”. Głównym celem inicjatywy jest propagowanie i uświadamianie, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach! Dzieciaki powinny się przekonać, że noszenie odblasków to nie "obciach", a stylowy, mądry i bezpieczny wybór!

Inicjatywa ma na celu nie tylko zwiększyć świadomość dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także wprowadzić realną zmianę – spowodować pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również mieście! To rozsądna konieczność.
„Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest dla naszej firmy najważniejsze. Jako projektantka butów BARTEK już od wielu lat używam odblasków w nowych kolekcjach i modelach. Odblaski zwiększają bezpieczeństwo dziecka na drodze i szczególnie dobrze sprawdzają się na butach. Dlaczego? Ponieważ stopy i buty są w ciągłym ruchu, co powoduje, że same odblaski - a co za tym idzie - także i maszerujące dzieci, są widoczne dla kierowcy z dużo większej odległości. Pasek odblaskowy umieszczony na bucie sprawia, że dziecko jest widoczne w świetle reflektorów z odległości nawet 150-250 metrów. Taki „świecący” punkt zwraca uwagę kierowcy i wzmaga jego czujność. W ten sposób misja BARTKA, związana nie tylko ze zdrowym rozwojem i komfortem, ale i bezpieczeństwem najmłodszych, ma zastosowane w życiu codziennym" - mówi Katarzyna Gałązka - Projektant marki BARTEK.

NA CO JESZCZE, POZA ODBLASKAMI, NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ZIMOWE BUTY DLA DZIECKA?
Troskę o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo stóp dziecka, rodzice powinni mieć na uwadze oczywiście nie tylko zimą. Małe dziecięce nóżki i stópki muszą wykonać nie lada pracę każdego dnia: dźwigać ciężar całego ciała, utrzymywać równowagę, znosić nieustanne podskoki i biegi przez przeszkody. Warto postarać się by każdy krok i skok dziecka był radosny i szczęśliwy, a przede wszystkim zdrowy i bezpieczny. Zima jednak to okres, w którym dziecięce stopy są szczególnie narażone na niekorzystne warunki. Nie trudno o przemoczenie lub odmrożenie paluszków. Stópki dziecka bardziej się pocą, a pot jest idealną pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli dodamy do tego błędy w doborze bucików to w przyszłości możemy mieć do czynienia z chorobami stóp i wadami postawy. Dlatego ważne jest by wybrać dobre buty dla dziecka!

WAŻNE! Używanie butów po starszym rodzeństwie nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ stopy dziecka są bardzo delikatne. Im młodsze dziecko, tym silniejsze jest oddziaływanie obuwia na jego stopy. Jeśli but jest źle dopasowany lub zdeformowany, może wyrządzić wiele szkód, doprowadzić to do zniekształceń i dolegliwości stóp w późniejszym wieku.

Bardzo ważne są materiały, z których wykonane jest obuwie. Powinny to być materiały posiadające właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Idealnie sprawdza się tu skóra naturalna i wysokogatunkowe materiały tekstylne, które zachowują najwyższe właściwości higieniczne. Niektóre buty wyposażone są w dodatkową skórzaną wkładkę typu Dry & Go, która działa jak wbudowany dezodorant i zapobiega tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta. Gdy stopa dziecka jest w bucie, wkładka absorbuje wilgoć, by wewnątrz było zawsze sucho i higienicznie. Gdy dziecko wyjmie stopę, wilgoć natychmiast odparuje i nie pozostawia po sobie śladu. Dzięki temu obuwie dłużej zachowuje świeżość, a stopa dziecka jest czysta, zdrowa i bezpieczna.
Szczególnie zimą ważne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji i ochrony przed przemoczeniem. I tu pojawia się dylemat, bo z jednej strony chcemy by but był ciepły, odporny na wodę, a z drugiej by zapewnić stopom dostęp powietrza. Z pomocą przychodzą nowe technologie. Na rynku pojawiły się buty ze specjalną membraną – Sympatex Reflexion czy BRTKtex WATERPROOF które pozwalają na zmniejszenie utraty ciepła stopy dziecka. Stanowią one nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwala przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche.
Kolejna ważna sprawa, to rozmiar obuwia. Pamiętajmy by dopasowując but, dobierać go tak by był o ok. 7-9 mm dłuższy od stopy. Stopy dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną, zdarza się, że nawet o 5 mm w ciągu 3 miesięcy, a chodzenie w zbyt małych bucikach może poważnie zdeformować stópkę. Szczególnie ważne jest to zimą, kiedy zakładamy dziecku grube skarpetki. Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone palce. Należy więc zwrócić uwagę but umożliwiał swobodne ułożenie stopy i poruszanie paluszkami, a to zapewnia tylko obszerny czubek buta.

Ważną sprawą są również odpowiednie spody, które zdecydowanie wpływają na poprawę bezpieczeństwa dziecka. Spody powinny łatwo się zginać na linii stawów śródstopnopaliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty – miejsce, w którym zaczynają się paluszki dziecka). Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód i dziecko stawia nóżki jak kaczka. Najlepsze są lekkie, sprężyste i elastyczne spody nie posiadające żadnych sztywnych łączników, które mogłyby dodatkowo usztywniać spód i powodować trudności przy jego zginaniu. Ponadto warto by były wyposażone w antypoślizgową podeszwę, ograniczającą możliwość upadku. Coraz częściej w obuwiu dziecięcym stosowane są specjalistyczne podeszwy Vibram. Jest to marka, która towarzyszy ekspedycjom na najwyższe szczyty świata. Podeszwy Vibram idealnie sprawdzają się w warunkach zimowych.
Troska o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo stóp powinna towarzyszyć nam, nie tylko zimą, ale każdego dnia. Małe dziecięce nóżki i stópki muszą wykonać nie lada pracę w ciągu dnia: dźwigać ciężar całego ciała, utrzymywać równowagę, znosić nieustanne podskoki i biegi przez przeszkody. Warto postarać się by każdy krok i skok dziecka był radosny i szczęśliwy, a przede wszystkim zdrowy i bezpieczny.
Buty BARTEK posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz są poddawane certyfikacji znaku ZDROWA STOPA.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE