W Europie nie szanuje się praw dzieci – twierdzi unijny komisarz

W Europie wiele osób nie dostrzega, że dzieci mają takie same prawa jak dorośli – uważa Nils Muiznieks, komisarz praw człowieka Rady Europy
W Europie wiele osób nie dostrzega, że dzieci mają takie same prawa jak dorośli – uważa Nils Muiznieks, komisarz praw człowieka Rady Europy Fot. fazen / http://bit.ly/1F65NYs CC BY 2.0
W Europie prawa dziecka nadal nie są w pełni respektowane - uważa Nils Muiznieks, komisarz praw człowieka Rady Europy. To o tyle zdumiewające, że od 25 lat funkcjonuje konwencja ONZ chroniąca dzieci.

Unijny komisarz twierdzi, że pomimo przepisów i powołania specjalnych krajowych instytucji do monitorowania przestrzegania praw dziecka, państwa zaniedbują swoje obowiązki.

Podkreślił także, że podczas składanych przez niego wizyt władze tłumaczyły swe zaniedbania brakiem pieniędzy lub powstrzymywaniem się od nadmiernego ingerowania w prawa rodzicielskie. Zdaniem Muiznieksa, zarówno politycy, wychowawcy, jak i nawet rodzice nadal nie traktują najmłodszych jako równoprawnych posiadaczy praw człowieka.

Jego zdaniem w Europie najbardziej zagrożone są obecnie dzieci imigrantów, wykluczone z głównego nurtu edukacji dzieci romskie oraz dzieci 680 tysięcy osób ze statusem bezpaństwowca.

Źródło: IAR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE