Wyniki badań: dzieci emigrantów z Polski mają lepsze wyniki w szkole niż Brytyjczycy

Poziom w brytyjskich szkołach ponosi się od 2004 r. To skutek tego, że uczy się w nich więcej dzieci emigrantów m.in. Polaków
Poziom w brytyjskich szkołach ponosi się od 2004 r. To skutek tego, że uczy się w nich więcej dzieci emigrantów m.in. Polaków Fot. roger4336 / http://bit.ly/14xrp2W CC BY-SA 2.0 / http://bit.ly/1dsePQq
Te szkoły, w których uczy się najwięcej dzieci emigrantów, wypadają najlepiej w rankingach. To dlatego wysoko w nich są szkoły w Londynie – donosi najnowszy „The Indepedent”

Gazeta przytacza badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, które dowodzą, że szkoły w miastach o dużej koncentracji imigrantów, takich jak Londyn czy Birmingham, przodują w rankingach w Wielkiej Brytanii. Odsetek zdawalności egzaminu GCSE (The General Certificate of Secondary Education) w szkołach średnich jest tam zdecydowanie wyższy niż w miastach, które nie są tak zróżnicowane etnicznie.

Nukowcy policzyli, że statystycznie uczeń w Londynie osiąga wynik w tych testach o 8 punktów lepszy niż uczniowie ze szkół w innych rejonach kraju. Zjawisko zwane „efektem londyńskim” obserwuje się od 2004 r., kiedy do Unii Europejskiej dołączyła Polska i rozpoczęły się masowe wyjazdy polskich rodzin na Wyspy.

Emigranci ambitni i pracowici
Jak dowodzi prof. Simon Burgess z Uniwersytetu w Bristolu,dzieci imigrantów odznaczają się lepszą etyką pracy, co przekłada się na ich wyniki w nauce. Są też bardziej ambitne, zaangażowane i mają większe aspiracje od brytyjskich kolegów i koleżanek.


Umiejętności jednych i drugich uczniów właściwie się od siebie nie różnią, ale dzieci imigrantów, którzy niedawno przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii, mają zazwyczaj większe nadzieje i wymagania związane z edukacją. Są też z reguły bardziej zaangażowane w szkolne zajęcia. – Brytyjskim dzieciom idzie w szkole znacznie gorzej niż innym – podkreśla prod. Burgess.

Liczba Polaków na Wyspach wzrosła dzisięciokrotnie
Można przypuszczać, że sukces londyńskiej edukacji to także sukces polskich dzieci. W samym Londynie przebywa ok. 160 tys. Polaków. To najliczniejsza po Hindusach grupa etniczna w mieście. Natomiast Birmingham to po Londynie drugie największe skupisko naszych rodaków.

Według spisu powszechnego Anglii i Walii z 2011 r. 13 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii urodziło się poza jej granicami. Trzy najliczniejsze grupy etniczne to Hindusi, Polacy i Pakistańczycy. W porównaniu ze spisem z 2001 r. liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła prawie dziesięciokrotnie z 58 tys. w 2001 r. do 579 tys. w 2011 r.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE