Mamy jeżdżą bezpieczniej i częściej pamiętają o foteliku w samochodzie. Tak mówią same dzieci

Mamy jeżdżą bezpiecznie - takie wnioski wypływają z zebranych statystyk.
Mamy jeżdżą bezpiecznie - takie wnioski wypływają z zebranych statystyk. fot. 123RF
Jak pokazują policyjne statystyki, kobiety są dużo ostrożniejszymi kierowcami. Jeżdżą wolniej, powodują zaledwie 20% wszystkich wypadków i częściej pamiętają o samochodowym foteliku dla dziecka. Styl jazdy mam bardzo pozytywnie oceniły też dzieci. Według nich ojcowie prowadzą samochód zbyt agresywnie. Dla jednych i drugich mamy krótkie przypomnienie najważniejszych zasad związanych z bezpieczeństwem dzieci.

Czy 1000 dzieci może się mylić?
Na zlecenie koncernu Hyundai zapytano 1000 dzieci, co sądzą na temat stylu jazdy swoich rodziców. Okazało się, że według dzieci ojcowie prowadzą samochód zbyt agresywnie i zbyt szybko tracą cierpliwość za kierownicą. Aż 80% dzieci przyznało, że podróż upływa znacznie przyjemniej, kiedy to mama bierze kierownicę w swoje ręce.

Mamy bardziej dbają o bezpieczeństwo dzieci
Kobiety są też dużo ostrożniejszymi kierowcami. Pokazują to statystyki policji. Jednocześnie potwierdzają one, że panie generalnie jeżdżą wolniej, rzadko zdarza im się prowadzić pod wpływem alkoholu i powodują tylko 20% wszystkich wypadków. Dużo większą wagę przywiązują również do bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Bridgestone. Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 88% dzieci w Polsce jeździ w fotelikach. Najczęściej podróżują w nich najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat (92% dzieci w takim wieku ma fotelik). Przy tej okazji warto sprawdzić, jakie są wymogi związane z używaniem w samochodzie fotelika.

Jak jest z fotelikiem?
Zgodnie z polskim prawem dzieci do ukończenia dwunastego roku życia, których wzrost nie przekracza 150 centymetrów powinno przewozić się w foteliku ochronnym. Jeśli tak się nie stanie, rodzicom grozi mandat w wysokości 150 złotych. Ponadto Kodeks Drogowy wskazuje, że kierowca nie może przewozić, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.


Co więcej, w Polsce nie można przewozić w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu. Przepis ten dotyczy tych aut, które wyposażone są we włączoną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Fotelik za granicą?
Podobnie jest w innych europejskich krajach. W Austrii, na Cyprze, w Irlandii czy Grecji dzieci do dwunastego roku życia w ogóle nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu samochodu. Podobnie jest w Niemczech i Portugalii. Natomiast w Czechach, we Francji, Szwecji, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech dzieci mogą być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym zarówno na przednim, jak i na tylnym siedzeniu.
Robert Synowiecki, trener bezpiecznej jazdy

Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, za to nigdy od strony jezdni. Należy nauczyć dziecko, aby wysiadając z samochodu zawsze uważnie rozglądało się i upewniało, czy otwarcie drzwi pojazdu nie spowoduje niebezpieczeństwa

Z przywołanych badań wynika, że o tych zasadach częściej pamiętają mamy niż ojcowie. W takiej sytuacji nie zaskakują akcje typu "Mama za kierownicą", które pomagają kobietom, najczęściej tym, które mają dzieci, w zdobyciu prawa jazdy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE