Optymistyczna wiadomość: w Polsce więcej osób się rodzi niż umiera

Prawdopodobnie w 2014 r. w Polsce urodzi się więcej osób niż umrze
Prawdopodobnie w 2014 r. w Polsce urodzi się więcej osób niż umrze Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Prawdopodobnie w tym roku na świat przyszło o 4 tys. więcej dzieci niż przed rokiem. Wszystko wskazuje też na to, że mniej osób niż do tej pory odejdzie na tamten świat. To oznacza, ze po raz pierwszy od lat liczba obywateli naszego kraju przestanie się zmniejszać.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2010 roku urodziło się w naszym kraju 413 tys. dzieci, w zeszłym już tylko 369 tys. Liczba urodzeń spadała więc średnio o 15 tys. rocznie. Ale w tym roku jest już inaczej. W pierwszej połowie tego roku urodziło się ponad 183 tys. dzieci - o 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Wszystko też wskazuje na to, że drugie półrocze będzie podobne.

Według badaczy GUS wzrost liczby Polaków, którzy decydują się na dzieci, może być po części pokłosiem rosnącego zainteresowania władz poprawą sytuacji demograficznej Polski. To roczne urlopy rodzicielskie, tańsze przedszkola, program in vitro i programy mieszkaniowe dla młodych i ostatnio większa ulga ma dzieci.

Dane GUS przynoszą też pierwszy od wielu lat spadek liczby zgonów. W pierwszej połowie tego roku zmarło 188 tys. Polaków - to prawie 13,5 tys. mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Jeżeli i ta tendencja okaże się czymś więcej niż tylko chwilowym wahnięciem, ten roku moglibyśmy nawet skończyć na demograficznym plusie (więcej urodzeń niż zgonów).


Źródło: Metro
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE